Jak pomóc dziecku w nauce języka obcego?

Wybrane techniki pracy domowej

1.  Słowniczek obrazkowy

Dobrym pomysłem na systematyczną i efektywną pracę dziecka w młodszym wieku szkolnym jest samodzielnie wykonany słowniczek obrazkowy. Dziecko, w okresie między lekcjami, ilustruje poznane ostatnio słówka. Może to robić w specjalnym zeszycie lub na kartkach z bloku wpinanych do teczki. Rodzice, korzystając ze swojej  znajomości języka lub wykorzystując podręcznik podpisują obrazki. Dzieci, które potrafią pisać mogą podjąć próbę odwzorowania. Zgromadzenie materiału słownikowego w formie graficznej, a następnie wzbogacanie go o tekst pozwoli na śledzenie osiągnięć dziecka, rozwijanie jego kompetencji językowych, systematyczną pracę. 

2.  Mówiąca ściana

Wiele małych dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły edukacji szkolnej znakomicie rozpoznaje teksty umieszczone na reklamach. One nie potrafią czytać, ale potrafią identyfikować pojedyncze słowa. Przyczynia się do tego m.in. wielokrotne powtarzanie (każdą reklamę dziecko słyszy, widzi wielokrotnie). Proste słówka, których uczy się dziecko można zilustrować (to rola dziecka) i zapisać na małych karteczkach (to zadanie rodzica lub dziecka, albo wspólne) i umieścić je w widocznym dla dziecka miejscu /np. na ścianie w jego pokoju, na lodówce. W ten sposób maluch „oswaja się” z językiem pisanym. Kiedy zacznie samodzielnie czytać, będzie mu łatwiej identyfikować tekst.

3.  Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Rozwój językowy dziecka nie będzie możliwy bez edukacji czytelniczej. Dotyczy to zarówno języka ojczystego, jak i języka obcego. W księgarniach jest mnóstwo interesujących pozycji dostosowanych do wieku i poziomu językowego. Wspólne 10-15 minut codziennego czytania, na przykład przed snem, wzbogaci język dziecka, będzie okazją do pozytywnych przeżyć, pozwoli na kształtowanie pozytywnych relacji między rodzicem a dzieckiem.

4.  Posłuchajmy razem

A jeśli rodzice nie znają języka obcego? Wtedy warto wspólnie z dzieckiem posłuchać bajki, piosenki, czy przynajmniej odsłuchać ostatniej podręcznikowej lekcji z płyty lub kasety. Większość wydawnictw załącza nagrania do podręczników lub umożliwia ich zakup za niewielką dopłatą. Po wysłuchaniu lub odczytaniu tekstu warto porozmawiać z dzieckiem, zachęcić do zapamiętania nowego słówka, tytułu książeczki lub fragmentu piosenki.

5.  Lekcje online

Dzieci lubią korzystać z komputera, dlatego w materiałach do nauki powinny znaleźć się programy komputerowe. Warto też zachęcić maluchy do korzystania z lekcji online. Dla dzieci, które nie czytają samodzielnie i mają problemy z pisaniem pomoc rodziców będzie nieoceniona. W przeciwnym wypadku dziecko może się zniechęcić. Dorośli nie mogą też oczekiwać, że dziecko samodzielnie wyszuka lekcję czy zainstaluje program, choć jest to oczywiście możliwe. Lekcje online są na ogół bezpłatne, a informacji o nich warto szukać m.in. w centrach kultury, np.:

http://www.britishcouncil.org/poland.htm

http://www.goethe.de/ins/pl/war/deindex.htm

http://www.af-enpologne.pl/

 Jak skutecznie wspierać rozwój językowy dziecka? Podsumowanie

  •  Motywuj dziecko do nauki, zachęcaj je do pokonywania kolejnych trudności, pokazuj dobre strony edukacji językowej.  
  • Chwal dziecko, nie krytykuj.
  • Zadbaj, by dziecko miało właściwy podręcznik do nauki języka.
  • Wzbogacaj domową biblioteczkę i pomoce edukacyjne o materiały do nauki języka obcego /książeczki, czasopisma, kasety, płyty, gry komputerowe, gry planszowe.
  • Zachęcaj dziecko do korzystania z kursów internetowych.
  • Baw się razem z dzieckiem w naukę języka.
  • Rozmawiaj z dzieckiem. Sprawdzaj jego postępy w nauce.
  • Rozmawiaj z nauczycielem o umiejętnościach językowych swojego dziecka.

Bibliografia:

Komorowska H., Metodyka nauczania języków obcych, s. 32-34, 90-101, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2004

                                      Wyszukała: Ewa Kubsik