{phocagallery view=category|categoryid=497|imageid=6429|float=left|pluginlink=1}Nasza szkoła bierze udział w Programie „Mam kota na punkcie mleka”. Jego główną ideą jest uświadomienie dzieciom wartości picia mleka oraz spożywania przetworów mlecznych. W ramach programu odbyły się „Mleczne lekcje”, podczas których przedstawione zostały wartości odżywcze mleka i jego przetworów. Uczniowie drugiej klasy wykonali  twarożek, który ze smakiem zjedli na drugie śniadanie, a trzecioklasiści grali w   edukacyjne gry na stronie programu www.mamkotanapunkciemleka.pl. Dzieci dwa razy w tygodniu otrzymują kartonik mleka chętnie przez nie wypijany.

Ser biały w diecie i w kuchni. Biały ser to należący do wielkiej rodziny serów wartościowy składnik codziennej diety, a także produkt o szerokim wachlarzu kulinarnych zastosowań. Ser biały produkowany jest z mleka pasteryzowanego z zastosowaniem dwóch metod. Pierwsza, oparta na działaniu kwasu mlekowego, służy do wytwarzania tradycyjnego białego sera, który sprzedawany jest w formie kostki lub klinka. Drugi sposób, w którym wykorzystuje się bakterie kwasu mlekowego oraz podpuszczkę, stosowany jest przy produkcji serków ziarnistych typu „cottage cheese”, twarożków do smarowania oraz serków homogenizowanych. Niezależnie od rodzaju, każdy ser twarogowy stanowi dobre źródło pełnowartościowego białka, które jest podstawowym budulcem ludzkich tkanek i komórek. Zawiera również zestaw witamin, w skład którego wchodzą rozpuszczalne w tłuszczu witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B. Wielbiciele dobrej kuchni cenią biały ser nie tylko za wartości odżywcze. Z kulinarnego punktu widzenia liczy się delikatna konsystencja i łagodny smak twarogu, które zachęcają do wypróbowywania go w coraz to nowych przepisach. Twaróg jest niezastąpiony w przypadku tak popularnych dań obiadowych, jak naleśniki czy pierogi. Ser biały gości również w śniadaniowym menu, zarówno w wersji na słodko – z miodem i dodatkiem owoców, jak i na słono – ze szczypiorkiem i porcją świeżych warzyw. Natomiast serniki, serowe strucle i rogaliki to propozycje słodkości, które przypadną do gustu wszystkim łasuchom. Sięgając w sklepie po biały ser, najlepiej wybierać ten półtłusty. Twaróg o wysokiej zawartości tłuszczu jest dość kaloryczny, natomiast ser biały oznaczony symbolem 0% nie zawiera go wcale, co sprawia, że organizm nie jest w stanie przyswoić z pokarmu witamin A, D i E, rozpuszczalnych jedynie w tłuszczach.
Opr. zdj. Magdalena Maćkowiak