Wspieramy Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie

Wolontariusze z klasy VII i VIII uczestniczyli w akcji charytatywnej na rzecz konińskiego hospicjum. To pierwszy etap akcji „Żonkil Nadziei”, który polega na sadzeniu cebulek kwiatów. Wiosną aktywnie włączymy się w zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie.

żonkil 1111

 

 scrhr111

„ŻONKIL NADZIEI” Dzisiaj wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunami p. M. Radke, p. E. Kubsik, p. A. Łachacz koordynatorem wolontariatu hospicyjnego p. Krzysztofem Zielińskim zbierali pieniądze na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Koninie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ 5 grudnia obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. My również serdecznie dziękujemy naszym Wolontariuszom!.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

WOLONTARIAT – CO TO TAKIEGO? Uczniowie klas V – VII uczestniczyli w warsztatach dotyczących wolontariatu zorganizowanych przez swoich wychowawców. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych. Na zajęciach uczniowie, dowiedzieli się kim są wolontariusze, tworzyli definicje wolontariatu i zostali zaznajomieni z podstawowymi jego ideami. Ponadto uczniowie określali jakie cechy powinien mieć wolontariusz rozwiązując przygotowane krzyżówki.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

Pola Nadziei 2018 

Rozpoczęliśmy akcję „Pola Nadziei 2018”. Wolontariusze wspierają kolejny raz licheńskie hospicjum sadząc na dziedzińcu szkoły żonkile. Wiosną kiedy kwiaty wyrosną,  przeprowadzimy zbiórkę publiczną na rzecz pacjentów hospicjum.

sadz1

szadz2

schronisko ogłoszenie

 

Konin skacze dla Kasi

W czwartek 28 września 2017 r. w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie przyłączyli się do szczytnej akcji “Konin skacze dla Kasi”. Celem akcji była pomoc niepełnosprawnej Katarzynie Ziarniewicz, która zbiera pieniądze na operację w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 11.30 na boisku szkolnym uczniowie z klas 2-7 przez minutę skakali na skakankach. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą spełnić jej marzenia.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

Na godzinie wychowawczej uczniowie klas V i VI w tym wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wspólnie przygotowywali kartki wielkanocne z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.

 

Serdecznie dziękujemy osobom, które zaangażowały się w przedświąteczną zbiórkę żywności :
Borysowi Nowickiemu z kl. I, Jakubowi Śniegowskiemu z kl. IIa, Anecie Grzeszcz z kl. IIa, Ninie Gajewskiej z kl. IIb, Tymoteuszowi Łachaczowi z kl.IIb, Janowi Szafrańskiemu z kl. IIb, Laurze Janiszewskiej z kl. IIb, Amelii Wiśniewskiej z kl.III, Witoldowi Łachaczowi z kl. III, Alkowi Gajewskiemu z kl.III, Anastazji Kryst z kl. IV, Karolowi Przespolewskiemu z kl. IV, Amelii Śniegowskiej z kl. IV, Zuzannie Wojciechowskiej z kl. IV, Arturowi Staszakowi z kl. IV, Natalii Radke z kl. V, Agacie Naworskiej z kl. V, Michałowi Kąkolewskiemu z kl. V, Natalii Klecha z kl. V, Dagmarze Wawrzyniak z kl. V, Łukaszowi Rauhutowi z kl. V, Wiktorii Zakręta z kl. V, Oliwii Szczesiak z kl. V, Dominice Grzeszcz z kl. V, Paulinie Włodarek z kl. V, Adamowi Staciwa z kl. V, Klaudii Krzyżak z kl. V, Bartoszowi Pietrowskiemu z kl. VI , Kacprowi Jehne z kl. VI , Marii Chojnackiej z kl. VI, Gabrieli Chojnackiej z kl. VI, Julii Wawrzyniak z kl. VI, Natalii Motacz z kl. VI
Dziękujemy również wolontariuszom z klasy V za pomoc w organizowaniu akcji.

                            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie. 

Pomagamy czworonożnym mieszkańcom schroniska

W listopadzie uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariuszy w naszej szkole prowadzili zbiórkę na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koninie. 28 listopada grupa wolontariuszy pod opieką p. Marleny Bartosik i p. Magdaleny Maćkowiak pojechała przekazać dary. W Schronisku w Koninie przebywa wiele psów i kotów. Zapas karmy przekazanej przez naszą szkołę pozwoli mieszkańcom schroniska łatwiej przetrwać zimę. Za zorganizowanie zbiórki otrzymaliśmy dyplom. Za pomoc w transporcie szczególne podziękowania kierujemy dla P. Moniki Lewandowskiej – Przewodniczącej Rady Rodziców. Więcej zdjeć w naszej galerii na facebook. Zapraszamy !!!like

schron

 

W sobotę 19 listopada uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariuszy (schola parafialna) wybrały się do Hospicjum im. św. St. Papczyńskiego w Licheniu Starym. Po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć wraz z chorymi we mszy świętej. Było to niezwykłe, bardzo wzruszające dla wszystkich doświadczenie. Myślę, że nie tylko młodzi wolontariusze wrócili tego dnia do domów ubogaceni, ale również my, opiekunowie i rodzice. Serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Sławomirowi Majdeckiemu i pani Marcie Walczykiewicz za współpracę , a panu Krzysztofowi Zielińskiemu za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek. Opr. i zdj. Małgorzata Radke

pizap.com14798130377072

WOSP popraw

{phocagallery view=category|categoryid=920|imageid=12001|float=left|pluginlink=1}17 października na godzinie wychowawczej Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało sadzenie żonkili na terenie naszej szkoły. Specjalnie przygotowany teren został obsadzony cebulkami tych kwiatów przez uczniów klas V i VI, którzy z dużą determinacją przystąpili do pracy. Pan Krzysztof Zieliński jeszcze raz przypomniał wszystkim zasady sadzenia  roślin. Teraz pozostaje czekać cierpliwie na przyjście wiosny i efekty naszych działań. Opr. M. Radke, zdj. E. Kubsik

 ogłoszenie karma

wolontaraiat

{phocagallery view=category|categoryid=918|imageid=11971|float=left|pluginlink=1}Uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w spotkaniu z koordynatorem wolontariuszy Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym, panem Krzysztofem Zielińskim.  Przygotowaliśmy się do sadzenia żonkili na terenie naszej szkoły. A wszystko po to, by rozpocząć akcję „ Pola Nadziei” organizowaną corocznie na rzecz podopiecznych hospicjum. Dziękujemy za przybliżenie nam idei wolontariatu i ciekawe spotkanie. Opr. M. Radke

Szkolne Koło Wolontariatu 

opiekunowie – Małgorzata Radke

                          Magdalena Maćkowiak

                          Ewa Kubsik

                          Marlena Bartosik

 współpraca- pedagog, nauczyciel religii, Samorząd Uczniowski, koordynator wolontariatu Hospicjum im.św. St. Papczyńskiego  w Licheniu Stary

 

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

 Cele i założenia Szkolnego Klubu Wolontariatu

1. Zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej  i nieodpłatnej pomocy innym, zapoznanie z ideą wolontariatu.

2. Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

3. Wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego.

4. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

5. Wspieranie inicjatyw charytatywnych.

6. Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.

Miejscem organizacji działania wolontariatu jest Szkoła Podstawowa nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie.

Postanowienia ogólne

Wolontariat – to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Szkolne Koło Wolontariuszu jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

Koło Wolontariuszy jest wspólnotą całkowicie nieodpłatną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.

 Wolontariusze

Członkiem Koła może być młodzież szkolna, respektująca zasady Koła, po uprzednim przedstawieniu opiekunom pisemnej zgody rodziców na działalność wolontaryjną.

osobistej pracy nad własnym rozwojem,

zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,

troski o los słabszych.

dobrowolności

bezinteresowności

 

Kodeks etyczny wolontariusza 

Być pewnym – Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym – Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym – Zgłaszaj sugestie, szanuj innych.

Przestrzegać zasad – Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie – Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.

Chętnie uczyć się – Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać – Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą – Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą, na której można polegać – Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgo­dziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole – Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

 

Prawa wolontariusza

Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.

Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.

Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora.

Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach, kosztach przejazdu związa­nych z wykonywaną pracą.

Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy w Szkolnego Koła Wolontariatu uprze­dzając odpowiednio wcześniej opiekuna Koła.

 

Obowiązki wolontariusza

Członek Koła kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

Niepełnoletni członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu muszą przedstawić pisemną zgo­dę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.

Wolontariusz ma obowiązek prowadzenia Karty Aktywności.

Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach Szkolnego Koła Wolontariatu .

Wolontariusz ma obowiązek respektować regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu.

Każdy członek Klubu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

Standardy funkcjonowania Klubu Wolontariusza

Struktura Klubu Wolontariusza

Obszary działania

1.Aktywność wolontariuszy  ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko lokalne.

2. Udział w bieżących akcjach charytatywnych.

3. Współpraca z instytucjami.

 

Nagradzanie wolontariuszy

1. Organizowane spotkań w celu podsumowania pracy oraz nagrodzenia za działalność wolontariacką.

wyrażenie uznania słownego,

pochwała na forum szkoły,

wręczanie listów pochwalnych i dyplomów

– informowanie na stronie internetowej szkoły,

2. Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.

 

Zadania opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu

1. Konstruowanie rocznego planu pracy i przedstawienie go członkom Koła na pierwszym spotkaniu.

2. Utrzymywanie stałego kontaktu z organizacjami i instytucjami.

3. Tworzenie atmosfery zaufania i otwartości oraz poczucia bezpieczeństwa, która sprzyja dobrej współpracy.

4. Organizowanie zebrań, mających na celu zapoznanie młodzieży z planowanymi działaniami oraz warsztatów dla wolontariuszy.

5. Przygotowywanie rocznego sprawozdania z pracy wolontariuszy i nagradzanie najbardziej aktywnych członków.

Postanowienia końcowe

 1.      Regulamin obowiązuje wszystkich członków Szkolnego Koła Wolontariatu.

2.      Wolontariusze obchodzą swoje święto 5 grudnia – w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.

3.      Działania Koła są wspierane przez Dyrektora Szkoły, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

 

Planowane działania w roku 2016/2017

 

Zadania do realizacji

Termin wykonania

Przeprowadzenie rekrutacji: I Ty możesz zostać wolontariuszem.

Październik 2016r.

Spotkanie integracyjno – szkoleniowe dla osób, które chcą zostać wolontariuszami.

Październik 2016r.

Warsztaty na następujące tematy:

Co to jest wolontariat i na czym on polega?

Omówienie karty etycznej wolontariusza.

Komunikacja interpersonalna werbalna i niewerbalna.

Poznanie specyfiki pracy z człowiekiem starszym.

Październik 2016r.

Wykonanie gazetki ściennej propagującej wolontariat

Cały rok

Przekazywanie informacji o bieżącej działalności na stronie internetowej szkoły

Cały rok

Akcja pomagamy koleżankom i kolegom. Zbiórka przyborów szkolnych.

Cały rok

Pomoc rówieśnikom:

organizacji pomocy koleżeńskiej w nauce,

organizacja pośrednictwa w sprzedaży używanych podręczników,

inne prace w zależności od potrzeb

Cały rok

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Grudzień 2016r.

Akcja świąteczna „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”(zbiórka przyborów szkolnych dla Domu Dziecka w Turku)

Grudzień 2016r.

Pomoc osobom starszym.

Cały rok

Wizyta w DPS w Ślesinie

Styczeń 2017r.

Wolontariat w bajkach- czytanie  bajek edukacyjnych promujących ideę wolontariatu w życiu człowieka.

 

Cały rok

Współpraca z Hospicjum im. św. St.Papczyńskiego w Licheniu Starym:

Sadzenie żonkili.

Akcja „Pola Nadziei”.

Wizyty w hospicjum.

Kartki świąteczne dla chorych.

Cały rok

Październik

Grudzień

Kwiecień

 

   

 

W ciągu roku szkolnego realizowane będą działania wynikające z potrzeb i propozycji organizacji i instytucji. Spotkania wolontariuszy odbywać się będą raz w miesiącu.