Czy wiesz co pijesz ?

Uwaga na napoje energetyczne!

Popularne na rynku napoje energetyczne są ogólnodostępne i sprzedawane prawie we wszystkich supermarketach naszego kraju, a niektórym firmom produkującym takie napoje udało się dotrzeć z nimi nawet do 100 krajów świata. Niewielu z nas jednak wie, jakie reakcje wywołują w naszym organizmie owe napoje i dlaczego nie należy ich spożywać, a już na pewno nie za często.

Napoje te zostały stworzone, by stymulować mózg osób poddanych dużemu wysiłkowi fizycznemu i wielkim napięciom stresującym, ale nigdy by być konsumowanym jako napój obojętny czy chłodzący. Natomiast jeśli po jego spożyciu nie wykonujesz ćwiczeń fizycznych a funkcja energetyzująca napoju przyspieszyła rytm bicia serca, doprowadzić to może nawet do nagłego zawału.

Czy wiesz, że:

  • Większość z tych napojów zawiera składniki, które rozcieńczają krew, by serce mogło łatwiej przetaczać krew a wysiłek fizyczny uczynić mniej wyczerpującym. To może doprowadzić do wylewu.
  • Witamina B12, częsty składnik napojów energetycznych, używana jest w medycynie do ratowania pacjentów w stanie nieprzytomności po spożyciu olbrzymich dawek alkoholu. Stąd nadciśnienie i stan ekscytacji, w którym się znajdujesz po spożyciu, jak gdybyś był pod wpływem alkoholu.
  •  Nie wolno mieszać napoju energetycznego z alkoholem, ponieważ mieszanka ta zmienia napój w „Śmiertelną Bombę”, która atakuje bezpośrednio wątrobę, powodując, że miejsce zaatakowane się nie regeneruje.
  •  Regularne spożywanie napojów energetycznych wyzwala pojawianie się całej serii nieodwracalnych chorób nerwowych i neurotycznych.
  • Francja i Dania zabroniły rozprowadzania napojów energetycznych ze względu na zawartość GLUCURONOLACTONE. Jest to produkt chemiczny wysoko niebezpieczny, który został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych, by zwalczał wojenny stres u żołnierzy walczących w Wietnamie, działając jako narkotyk halucynogenny. Jednak jego efekty w organizmie okazały się tak niszczycielskie, że został wycofany wobec wysokich wskaźników migreny, guzów mózgowych i chorób wątroby, które występowały u stosujących go żołnierzy.

Oficjalnie GLUCURONOLACTONE skatalogowany jest medycznie jako stymulant.

Napoje energetyczne rozprowadza na całym świecie za pomocą tym podobnych sloganów: Zwiększa wytrzymałość fizyczną, podwyższa zdolność koncentracji i szybkość reakcji, dodaje energii i poprawia rześkość. Ale niestety nikt nie informuje nas na opakowaniu o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą spożywanie tych produktów.

Napoje te znajdują swoich zwolenników najczęściej wśród młodzieży a ta zniewolona przez stymulację, którą powodują owe napoje, nie zawsze jest w stanie racjonalnie pomyśleć i zdecydować, co jest lepsze dla ich zdrowia. Zwłaszcza, że większość z nich nie jest świadoma zagrożeń.

Źródło — matkapolka –

http://www.matkapolka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=245#245

Napoje energetyczne oraz dla sportowców są źródłem kofeiny. Ta zaś ma działanie pobudzające na organizm. Dzieci oraz młodzież, których organizmy nadal się rozwijają, nie potrzebują dodatkowego pobudzenia z zewnątrz. Wręcz przeciwnie, tego typu napoje bowiem wprowadzają ich ustrój w stan stresu. Nie jest to zaś dobre postępowanie w przypadku rozwijającego się organizmu. 

Dodatkowe stymulowanie systemu nerwowego może również sprzyjać nadmiernemu pobudzeniu, co z kolei może powodować problemy zdrowotne, ale również behawioralne.

W czasopiśmie „Pediatrics” opublikowano nowe rekomendacje, na potrzeby których zebrano doniesienia naukowe dotyczące napojów energetycznych i energetyzujących. Choć nie ma wielu doniesień odnośnie ich niekorzystnego wpływu na zdrowie, udowodniono, iż tego typu napoje mogą zakłócić rytm serca, a w rzadkich przypadkach nawet prowadzić do jego ataku. Dane z obserwacji pediatrów z Florydy pokazują, iż sięganie po bezalkoholowe napoje stymulujące, w niektórych przypadkach wywoływało zaburzenia pracy serca, nerek, wątroby. Przypadki te jednak były rzadkie i nie mogły być jednoznacznie określone jako wynik spożywania napojów energetyzujących i energetycznych. Mimo wszystko jednak zaleca się ostrożność w przypadku dzieci i zachęca, aby wybierać w ich przypadku jednak wodę. Jedynie u małych sportowców sięganie po napoje sportowe może być zasadne. Z kolei dla dzieci mało aktywnych napoje energetyczne i energetyzujące mogą być dodatkowym przyczynkiem do wzrostu masy ciała, z uwagi na zawartość w nich cukru.

Źródło: msnbc

APELUJEMY!!!   

SZCZEGÓLNIE  DO  RODZICÓW DZIECI, KTÓRE PIJĄ  NAPOJE  ENERGETYZUJĄCE, A TAKŻE DO WSZYSTKICH RODZICÓW  I  OPIEKUNÓW  DZIECI Z  NASZEJ  SZKOŁY ABY  ZAPOZNALI  SIĘ  Z PONIŻSZYM ARTYKUŁEM.

ZWRÓĆCIE  PAŃSTWO  UWAGĘ   CZY  WASZE DZIESI  ZACZĘŁY  JUŻ  SIĘGAĆ PO TAKIE ŚRODKI  POBUDZAJĄCE I ENERGETYZUJĄCE, KTÓRE  MOGĄ  SKOŃCZYĆ  SIĘ TRAGICZNIE  DLA  WASZYCH POCIECH.

WIEMY, ŻE W NASZEJ SZKOLE DZIECI PIJĄ NAPOJE ENERGETYZUJĄCE.

ZASTANAWIAMY SIĘ TYLKO : CZY JEST TO  ZA  PAŃSTWA  PRZYZWOLENIEM?

CZY MOŻE PIENIĄŻKI, KTÓRE DOSTAJĄ  NA  ZAKUP ŚNIADANIA I NAPOJU  WYDAWANE  SĄ PO DRODZE DO SZKOŁY  W SKLEPACH NA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE.

Napój energetyzujący

Działanie 

Napoje te przeznaczone są dla osób wykonujących wzmożony wysiłek fizyczny lub psychiczny. Zwiększają szybkość reakcji i wydolność organizmu, wzmacniają koncentrację, przeciwdziałają zmęczeniu oraz przyspieszają metabolizm. Z tych powodów są spożywane przez kierowców na długich trasach, studentów oraz osoby będące na kacu. Cieszą się także dużą popularnością na imprezach klubowych. Mają jednak wiele skutków ubocznych, mogą powodować m.in. uszkodzenia układu nerwowego

Przeciwwskazania 

Napojów energetyzujących nie powinny pić dzieci i młodzież poniżej 16 lat, diabetycy, osoby chore na fenyloketonurię, kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na kofeinę, jednak polskie prawo nie zabrania sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18 lat. Napojów tych nie powinno się mieszać z alkoholem, ponieważ mogą powodować złudne uczucie trzeźwości, a także z tego powodu, że zarówno alkohol jak i kofeina wywołują szybszą diurezę, przez co może dojść do odwodnienia organizmu, jak i do zdecentralizowania układu krążeniowego i przez to jego nadmiernego obciążenia. W związku z tym może dochodzić do utraty przytomności, przytłumienia ośrodkowego układu nerwowego, tachykardii jak i innych niemiarowości serca. Nadmierne spożycie samych napojów energetycznych jest niewskazane dla osób z  wrzodami żołądka, jak i problemami ciśnieniowymi bądź kardiologicznymi. W niektórych krajach Unii Europejskiej zakazane jest spożywanie w klubach i pubach napojów energetycznych z alkoholem

Skład 

Skład większości napojów jest podobny; składają się one z wodycukruregulatorów kwasowości (kwasu cytrynowego i cytrynianu sodu), dwutlenku węglatauryny (400 – 420 mg/100 ml.) , kofeiny (około 30 – 35 mg/100 mililitrów), witamin (niacynykwasu pantotenowegowitaminy B6ryboflawiny i witaminy B12); niektóre zawierają też inozytolglukuronolaktonL-karnitynęteobrominę, ekstrakty guarany i kwas askorbinowy. Napoje te są niemalże pozbawione tłuszczu i białka; ich wartość energetyczna waha się od 4 (napoje w wersji light) do 61 kalorii na 100 mililitrów.

 Napoje energetyczne wzmagają agresję

Uczniowie zachowujący się jak pod wpływem środków odurzających, nudności i wizyty w szpitalach, aż w końcu kompletne wyczerpanie po przestaniu działania kofeiny. To tylko niektóre ze skutków ubocznych picia napojów energetycznych z jakimi spotkali się młodzi Amerykanie. Co więcej, naukowcom udało się zidentyfikować czynnik sprzyjający ryzykownym zachowaniom obecny w tego typu napojach.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła popularność napojów nasyconych kofeiną. Badania przeprowadzone w USA dowiodły, że co trzecia osoba między 12 a 24 rokiem życia pija napoje energetyczne regularnie, dzięki czemu wartość corocznej sprzedaży w USA przekracza trzy miliardy dolarów. Lekarze i władze szkół w USA są coraz bardziej zaniepokojeni widoczną tendencją. Spożycie napojów energetycznych związane jest m.in. z nudnościami i nieprawidłową pracą serca. New York Times donosi, że w zeszłym roku w Colorado kilku uczniów szkół średnich źle się poczuło po wypiciu napoju o wysokiej zawartości kofeiny. Po tym wydarzeniu dyrektor wprowadził zakaz spożywania szkodliwego napoju. Kilka miesięcy później kilka uczniów szkoły w Broward County na Florydzie zgłosiło się na izbę przyjęć z kołataniem serca i potami po wypiciu innego napoju energetycznego. Natomiast w stanie Oregon nauczyciele rozesłali rodzicom alarmującego maila, mówiącego o uczniach, którzy pod wpływem przyniesionych do szkoły napojów energetycznych zachowywali się jak pijani. Byli natomiast kompletnie wyczerpani, gdy kofeina przestała działać. Nowe badania sugerują, że napoje mają związek z problemem o wiele bardziej niepokojącym niż roztrzęsienie po kofeinie. Skutkiem ich spożywania jest niepotrzebne podejmowanie ryzyka. W marcowym numerze „The Journal of American College Health” ukazał się raport pokazujący związek pomiędzy napojami energetycznymi, sportem i ryzykownym zachowaniem. Autorka badań twierdzi, że picie napojów energetycznych jest połączone z zespołem ryzykownych i agresywnych zachowań, do których należy seks bez zabezpieczeń, nadużywanie różnych substancji psychoaktywnych, a także przemoc. Wyniki nie są równoznaczne z tym, że napoje z dużą ilością kofeiny są przyczyną złego zachowania. Jednak dane sugerują, że regularne spożywanie napojów energetycznych może skutkować tym, że jesteśmy skłonniejsi do ryzykownych zachowań narażających nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Także w Polsce coraz częściej sięgamy po napoje energetyczne. Sesja, nauka, praca – nie wystarcza nam filiżanka kawy. Tymczasem zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z ich skutków ubocznych. Mogą być one destrukcyjne nie tylko dla nas i naszego organizmu, ale także dla innych osób.

Źródło sp5otwock 

Przygotowała Magdalena Maćkowiak