{phocagallery view=category|categoryid=258|imageid=3449|float=left|pluginlink=1}

W dniu 9 maja 2012r. uczniowie klasy trzeciej, czwartej i pierwszej  wzięli udział w wycieczce jednodniowej „Poznajemy ciekawe miejsca przyrodnicze i kulturowe na terenie środkowej Wielkopolski” zorganizowanej przez   Rejonowe Centrum Edukacji Ekologicznej ZMKRK w Koninie. Wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjno-ekologicznych w Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, podczas których dowiedzieli się ciekawych informacji o pszczołach i pracy pszczelarza. A w czasie lekcji, której tematem był wosk, jego pochodzenie oraz za­stosowanie mogli poznać produkty pszczele. Niewątpliwą atrakcję stanowiło  samodzielne wykonanie świec z wosku pszczelego przy użyciu foremek odlewniczych. Wykonane własnoręcznie świeczki ucznio­wie zabierali  na pamiątkę.

Kolejnym etapem wycieczki  było Muzeum Łowiectwa Wielkopolskiego w Uzarzewie. „Czym jest las i jakie ma warstwy” to temat lekcji, która odbyła się na wystawie stałej, pt.: „Środowisko leśne”. Uczniowie poznali składniki lasu jako zbiorowiska organizmów, funkcje lasu i jego podział na warstwy z przyporządkowaniem zwierząt do poszczególnych warstw, a także znaczenie, jakie ma las dla życia człowieka.  Mogli tu podziwiać pawilon ufundowany przez wielkopolskiego myśliwego Adama Smorawińskiego z przepiękną ekspozycją jego trofeów. Największe wrażanie zrobiła na nich wielka piątka afrykańska, czyli: lew, słoń, nosorożec, bawół, lampart. Podziwiali zwierzęta z Afryki, Ameryki Północnej, Rosji. Długo oglądali eksponaty w pomieszczeniu ,,Świat papug” z ptakami w bajkowych kolorach.

Na koniec zajechali do Skansenu  Miniatur w Pobiedziskach, gdzie podziwiali 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalinie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Wycieczka dostarczyła uczniom miłych wrażeń. Wzbogacili oni  swoją wiedzę historyczną i  przyrodniczą. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Joanna Kucal, Marlena Bartosik, Agnieszka Czechowska, a z ramienia  Rejonowego Centrum Edukacji Ekologicznej ZMKRK p. Andrzej Piotrowski.

Magdalena  Maćkowiak

Agnieszka Czechowska