75. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji i rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem.

Nie zawsze tak było. Nie możemy zapomnieć o tym , co wydarzyło się 1 września 1939 roku. O świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego, 17 września tego samego roku, Polska została napadnięta  przez Związek Radziecki. Polacy walczyli z okupantem nie tylko z bronią w ręku, ale organizując także tajne nauczanie, wydając polskie książki i gazety , ratując zabytki. Walczono w kraju  i poza granicami.
II wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości.
Wzięło w niej udział 61 państw, działania wojenne toczyły się w Europie, Azji, Afryce, na morzach i oceanach. Wojna  trwała 6 lat i zakończyła się w 1945 roku klęską Niemiec  i ich sprzymierzeńców.
Jesteśmy wdzięczni bohaterom wojny, których śmierć, przelana krew, poniesione trudy sprawiły, że dziś jesteśmy wolni.

Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę!!!!!
Opracowanie: A. Czechowska