„Wśród wielu ojczyzn, co płyną w mgle cudnej, 

Ja chcę tej jednej, tej wolnej, tej trudnej”.  

Stanisław Baliński 

 flaga

{phocagallery view=category|categoryid=768|imageid=10075|float=left|pluginlink=1}

11 listopada to dla Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy… 4.11.2015r. nasza szkoła przybrała barwy narodowe. Na szkolnych korytarzach królowała biel i czerwień.

Tego dnia odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas IV-VI pod opieką p. Małgorzaty Radke, p. Agnieszki Czechowskiej i p. Tomasza Brzezińskiego oraz dzieci z Przedszkola nr 14 pod opieką p. Arlety Kalinowskiej. Przygotowana z niezwykłym pietyzmem i zaangażowaniem część artystyczna zrobiła na wszystkich wrażenie. Montaż słowno – muzyczny uświadomił obecnym na apelu, jak istotną wartością jest wolność i życie w niepodległym kraju. Poezja patriotyczna przeplatana pieśniami żołnierskimi takimi jak: „Rota”, „Legiony”, „Wojenko, wojenko”. Była to  niewątpliwie prawdziwa lekcja patriotyzmu. P. Wiesław Wanjas recytacją wiersza Jonasza Kofty „W moim domu” zakończył akademię. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Konina p. Sławomir Lorek, Wiceprzewodniczący  Rady Miasta p. Zenon Chojnacki, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin p. Mariusz Jerzy Zaborowski, Radny Miasta Konin p. Wiesław Wanjas,  Prezes ZNPp. Barbara Adaszewska, Prezes TPD p. Krystyna Chowańska, Proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus ks. Sławomir Majdecki, Kierownik Menadżer MBP p. Małgorzata Hofmann, emerytowani nauczyciele, rodzice i uczniowie. Cieszymy się bardzo, że w tegoroczne obchody Święta Niepodległości zaangażowani byli uczniowie naszej szkoły i ich rodzice. Każdy dał cząstkę siebie, aby uświetnić i uczcić to święto. Mamy nadzieję, że była to lekcja historii i patriotyzmu, której nasi młodzi Polacy nie zapomną. Opr. M. Maćkowiak zdj. Ewa Kubsik