{phocagallery view=category|categoryid=677|imageid=8819|float=left|pluginlink=1}Dnia 25 III 2015r odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne organizowane przez rodziców dla uczniów naszej szkoły. Celem zajęć była integracja oraz poznanie tajników sztuki kulinarnej. Dzieci samodzielnie przygotowały pizzę i kompot owocowy. Małych kucharzy dzielnie wspierali rodzice. Przygotowane danie wszystkim smakowało.

Opr i zdj. M. Gostyńska

 

Ciasto na pizzę

Składniki:

  • 4 szklanki  mąki
  • 10 dkg drożdży                                                             
  • 1 łyżka cukru
  • 8 łyżek oleju
  • szczypta soli
  • 1 i 1/2 szklanki wody

Etapy przygotowania

1.  Wodę trochę podgrzewamy. Do letniej wody wrzucamy drożdże i dodajemy łyżkę cukru. Lekko mieszamy i czekamy ok 4-5 minut.

2.  W tym czasie wsypujemy do miski mąkę pszenną, najlepiej przesiać ją przez sito, aby zrobiła się puszysta. Następnie wlewamy wodę z drożdżami do mąki, dodajemy szczyptę soli i 8 łyżek oleju. Mieszamy starając się zagarniać jak najwięcej powietrza do środka. Po chwili ciasto stanie się gęste. Nie musimy czekać, aż wyrośnie, ponieważ będzie rosło na blasze. 

3.  Przygotowujemy blachę. Można ją podgrzać, aby ciasto wykładać na ciepłą – ale oczywiście nie gorącą. Blachę nacieramy olejem. Przy okazji należy nasmarować olejem ręce. 

4.  Ciasto wykładamy na blachę pamiętając, że ręce muszą być mocno natłuszczone olejem. Układamy ciasto na blasze i rozciągamy je, aby powstała warstwa ok 5 mm . 

5.  Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – ok 10 minut.

6.  W tym czasie uruchamiamy piekarnik i przygotowujemy to, co chcemy położyć na pizzę.

 7.  Kiedy ciasto podrośnie to smarujemy je cienko ketchupem. Układamy szynkę, salami, pomidory, pieczarki, kukurydzę i pokrojoną w małą kostkę paprykę. Następnie posypujemy startym na grubej tarce serem. Można posmarować wierzch ketchupem.

8.  Pieczemy w 180 -200 stopni C przez 8-12 minut.

Smacznego!!!