{phocagallery view=category|categoryid=121|imageid=1589|float=left|pluginlink=1}„Wycieczka do Biskupina”

Dnia 21 września uczniowie klas IV, V, V wzięli udział w XVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Tegoroczny Festyn odbył się pod hasłem „Grecja – narodziny Europy”.  Poprzez cykl warsztatów i pokazów uczestnicy poznawali dziedzictwo starożytnej Grecji  i jej wpływ na kształtowanie kultury europejskiej. Na miejsce zrekonstruowanej osady biskupińskiej przybyliśmy około godziny 10.00. Przywitał nas gwar licznie zgromadzonej młodzieży oraz dźwięki greckiej muzyki, przy której odbywał się pokaz ludowych tańców greckich zespołu Fundakia.  Zaraz rozpoczęliśmy wędrówkę po osadzie.

Zwiedziliśmy domostwa ludzi żyjących w dawnych czasach.  Dowiedzieliśmy się jak przed wiekami wytwarzano przedmioty codziennego użytku. Zadziwiała nas pomysłowość starożytnych Greków. Oglądaliśmy  malowidła i hafty greckie, słuchaliśmy przepowiedni wyroczni. Chłopcy chętnie rzucali oszczepem  i podziwiali stroje starożytnych wojowników. Następną atrakcją  były pokazy walki
 i uzbrojenia grupy KORYVANTES Hoplites z Aten.

Grecja to kraj, w którym narodziły się sportowe igrzyska. Jedno ze stanowisk przygotowano na wzór wioski olimpijskiej gdzie płonął ogień i powiewała flaga na znak trwania biskupińskich igrzysk. Tu uczestniczyliśmy w mini olimpiadzie. Ocenialiśmy swoją sprawność fizyczną, graliśmy w mini hokeja, rzucaliśmy dyskiem, biegaliśmy  i skakaliśmy w dal. Nasz wysiłek został nagrodzony dyplomami, medalami  oraz wieńcem. Oczywiście wystarczyło również czasu na zakup pamiątek i smaczny posiłek. Wycieczka ta przybliżyła nam wiedzę o starożytności i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Organizator:  p. Agnieszka Czechowska

Opiekunowie: p. Ewa Kubsik, p. Joanna Kucal, p. Lidia Fabiszak.