swierczczykowy_klub_2_resize

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH,

DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.

JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!

 

{phocagallery view=category|categoryid=334|imageid=4472|float=left|pluginlink=1} „Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter” – to projekt realizowany w klasie pierwszej. Celem zajęć jest promowanie i rozwijanie czytelnictwa wśród uczniów klas pierwszych.
W trakcie zajęć, uczeń:

– zostaje zapoznany z bogactwem literatury dla dzieci i młodzieży,

– rozwija sprawność językową, twórcze myślenie i wyobraźnię,

– uświadamia sobie korzyści płynące z czytania.

Każdy uczeń biorący udział w projekcie, otrzymuje legitymację, która ma w środku 12 pól przeznaczonych na wpisanie tytułów książek i czasopism, obok których znajduje się okienko na podpis osoby dorosłej. Po przeczytaniu danej pozycji – samodzielnie lub przez rodzica
w jedno z pól należy wpisać tytuł i autora książki lub czasopisma i poprosić np. rodzica o potwierdzenie podpisem przeczytanej danej pozycji.

Po sprawdzeniu w szkole, nauczyciel pieczętuje jedno z pustych kółek na ostatniej stronie legitymacji. Po zapełnieniu pieczątkami całej legitymacji dziecko ma prawo do nowej legitymacji oraz żółtego znaczka z tytułem „Wielki Pożeracz Liter”. Po zapełnieniu drugiej legitymacji uczeń otrzymuje znaczek pomarańczowy i plakietkę „Jeszcze Większy Pożeracz Liter”, a po zapełnieniu trzeciej legitymacji– znaczek czerwony – „Największy Pożeracz Liter”. Na pierwszym spotkaniu 15.11.2012r. uczniowie zostali pasowani na Pożeracza Liter, wykonali portrety Pożeracza Liter oraz założyli klasową biblioteczkę. Zostali również poinformowani o znaczkach, które mogą zdobyć po przeczytaniu odpowiedniej ilości książek (zapełnieniu legitymacji członkowskich).

A oto jak witają się na spotkaniu Klubowicze: 

My jesteśmy Pożeracze, jemy słowa, jemy zdania! 

Chrup! Literka po literce poznajemy smak czytania!  

Zadaniem Rodzica/ Opiekuna jest wspieranie nauczyciela i organizowanie w domu czasu na czytanie dziecku lub przez dziecko. Bowiem: „Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulenie, jest codzienne głośne  czytanie(…)”. Jim Trelease  

Wystarczy około 20 minut dziennie głośnego czytania , a już po miesiącu będą widoczne znaczne postępy.

Zajęcia klubu dla klasy I prowadzi p. mgr Magdalena Maćkowiak w środy  od godz. 11.30 do 13.30.

Organizatorem projektu jest Wydawnictwo Nowa Era oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk” .

Opr. i zdj. M.Maćkowiak

Zajrzyj:

www.nowaera.pl/klub-pozeracy-liter.

klub_pozeraczy_liter_resize