{phocagallery view=category|categoryid=907|imageid=11843|float=left|pluginlink=1}W dniu 14 września 2016 roku odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną znany autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik pan Łukasz Wierzbicki. Do udziału zaproszono uczniów klasy V i VI Szkoły Podstawowej Nr 11 w Koninie. Po powitaniu i oficjalnym przedstawieniu gościa, pan Łukasz opowiedział o tym, że dzięki opowieściom swojego dziadka został pisarzem, a już jako kilkuletni chłopiec napisał swoją pierwszą książkę. 

Spotkanie obfitowało w opowieści o podróżach po świecie, których bohaterami były autentyczne osoby. Autor rozpoczął od zainteresowania dzieci postacią Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę rowerem. Przygody z tej niezwykłej wyprawy zawarł w książce „Afryka Kazika”. Kolejnym bohaterem opowieści pana Łukasza był oswojony niedźwiedź Wojtek, przyjaciel polskich żołnierzy, który pomagał w bitwie o Monte Cassino. Historię tego, jedynego w swoim rodzaju niedźwiedzia, zawarł w książce „Dziadek i niedźwiadek”. Następnym bohaterem interesujących opowieści pana Łukasza był Benedykt Polak, który zawiózł list papieski władcy tajemniczych Mongołów. Historia ta została zawarta w powieści „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”. Niezwykłe wydarzenia i przeżycia przytrafiły się Halinie i Stachowi, o których podróży poślubnej motocyklem po świecie, opowiedział autor w książce „Machiną przez Chiny”. Spotkanie z autorem było dynamiczne i ciekawe, nie tylko dzięki energetycznej osobie autora, ale i czynnym zaangażowaniu młodych słuchaczy, którzy mieli możliwość wcielenia się, choć na chwilę, w role bohaterów omawianych książek. Prezentacja multimedialna, rekwizyty, anegdoty i pogoda ducha pisarza, uzupełniły atmosferę tej niezwykłej lekcji bibliotecznej, która na pewno na długo zapadnie uczestnikom w pamięci.

Tekst: Małgorzata Hofmann

Zdjęcia: Marlena Bartosik