Rola drugiego śniadania  w prawidłowym żywieniu dziecka

Drugie śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jest ono niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego metabolizmu, ponieważ nasz organizm potrzebuje rano znacznie więcej energii do działania. Jej brak, a szczególnie niedostateczna ilość węglowodanów, w znaczny sposób obniża sprawność pracy umysłowej. Nasz organizm nie potrafi kumulować niektórych składników odżywczych i witamin, niezwykle więc istotnym jest sukcesywne dostarczanie mu posiłków w ciągu dnia – najlepiej, aby było ich około pięciu, a jednym z nich było właśnie drugie śniadanie. Wbrew pozorom jest ono istotne nie tylko dla osób pracujących fizycznie, ale i umysłowo – najważniejsze jest bowiem dostarczenie witamin z grupy B oraz magnezu i wapnia, które poprawiają przewodnictwo impulsów nerwowych, pomagających tym samym w szybszym myśleniu.  Drugie śniadanie jest tez niezwykle ważne dla dzieci, w szczególności zaś uczniów.

Nauka w szkole jest dla dziecka dużym wysiłkiem. Umysłowe zmagania potęgują zapotrzebowanie na energię, które i tak jest dość duże w przypadku wciąż rozwijającego się organizmu dziecka. Przygotowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły sprawi więc, że będzie ono miało więcej energii do nauki i łatwiej osiągnie lepsze wyniki w szkole.
Wielu rodziców popełnia błąd, nie przygotowując dziecku drugiego śniadania, ale dając mu w zamian pieniądze, aby samo coś sobie kupiło. Niestety dzieci z reguły zadowolą się słodyczami i niezdrowymi przekąskami mającymi zły wpływ na ich zdrowie. Idealnym kompromisem wydaje się przygotowanie dziecku śniadania, do którego dołączymy owoce. W okresie szkolnym urozmaicona, bogata w składniki odżywcze dieta jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ważne jest dostarczanie dziecku energii, białka i witamin oraz składników mineralnych. Dla dzieci w wieku szkolnym szczególnie istotne jest, aby dieta skomponowana była w sposób ułatwiający uczenie się i koncentrację. Spożywanie drugiego śniadania w szkole warunkuje dostarczenie składników pokarmowych, ale także uczy od najmłodszych lat prawidłowych nawyków żywieniowych.

Znane przysłowie głosi: „Rano jedz jak król, w południe jak książę, a wieczorem jak żebrak” …a przysłowia są przecież mądrością narodów…

                                                                                                          Wyszukała i opracowała

M. Zielińska