70. rocznica Powstania Warszawskiego

Pamiętamy !

„Godzina pomsty wybija
 Za zbrodnie, mękę i krew.”

{phocagallery view=category|categoryid=556|imageid=7260|float=left|pluginlink=1}Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Polacy spodziewali się, że walka potrwa klika dni aż do wkroczenia armii sowieckiej.

Jednakże Stalin rozkazał wstrzymać ofensywę i jego wojska stanęły przed Warszawą. Walki w Warszawie trwały ponad dwa miesiące (63 dni). W tym czasie Powstańcy bohatersko bronili poszczególnych dzielnic przed zmasowanymi atakami wroga, który miał ogromną przewagę w uzbrojeniu. Walka o wolność wymagała poświęcenia najpiękniejszych lat młodości i wpłynęła na życiorysy Polaków, którzy w obronie Ojczyzny gotowi byli ofiarować swoje życie. Wróciliśmy do tych wspomnień  realizując projekt o Powstaniu Warszawskim. Uczniowie klas I- III wykonywali znaki Polski walczącej, starsi uczniowie pisali listy do Powstańców. We wszystkich klasach czytano literaturę o Powstaniu Warszawskim. Została przygotowana tematyczna  wystawa prezentująca między innymi prace uczniów. Dnia 8 października 2014r. odbył się uroczysty apel podsumowujący w/w projekt. Pięknie wyrecytowane  wiersze, wspomnienia  oraz prezentacje  multimedialne  przybliżyły  trudy sierpniowych dni powstania. Przejmujące wspomnienia odniesionych ran, sceny palących się domów i zabitych,  uświadomiły współczesnym słuchaczom rozmiar tragedii Warszawy i jej mieszkańców.
Organizatorzy: M. Radke, A. Czechowska