{phocagallery view=category|categoryid=586|imageid=7716|float=left|pluginlink=1}Przez zgromadzone pamiątki rodzinne uczymy się historii własnej rodziny poznajemy to, czego nie przekazali nam przodkowie. Posiadanie pamiątek rodzinnych wiąże się z posiadaniem większej wiedzy na temat rodziny, sprzyja rozmowom o przeszłości, o zajęciach i zainteresowaniach przodków, ich udziale w ważnych wydarzeniach historycznych i ich codziennym życiu. Pamiątki rodzinne przeważnie mają swoją własną historię. Nierzadko wiążą się z jakimiś ważnym wydarzeniem, niekiedy tragicznym a czasem zabawnym. Odgrywają  one ważną rolę w podtrzymywaniu zbiorowej pamięci. Często mają związek z dziejami regionu czy też kraju. Uczniowie klasy IV zaprosili klasę I na lekcję historii poświęconą pamiątkom rodzinnym. Młodszym kolegom i koleżankom zaprezentowali stare zdjęcia, dokumenty, pozytywki, łyżki, obrazy. Opowiadali o pochodzeniu tych przedmiotów, ich wartości historycznej i emocjonalnej. Uczniowie klasy I słuchali z zainteresowaniem, pojawiły się z ich strony liczne pytania dotyczące życia w dawnych czasach.

Opr. A. Czechowska