„W Baśnioborze…”

Piątkowy wieczór w naszej szkole zamienił się w bajkowy świat. „W Baśnioborze nastały złe czasy. Ze snu obudził się potężny Czarodziej, chce on zniszczyć Baśniarkę, która snuje opowieści i wplata je w sny pisarzy. Życie Baśniarki jest zagrożone, jeśli zginie, w Krainie Ludzi nie powstanie już żadna książka. Maga można pokonać, ale trzeba znaleźć zaczarowane klucze i magiczne pióro oraz odnowić prastare zaklęcie, by mag zasnął na następne sto lat. Legenda mówi, że pióro może odnaleźć tylko ten, kto kocha książki. Jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem słowa pisanego, twoje serce jest mężne i prawe, szukaj wskazówek i ratuj nasze królestwo…” tak zaczęła się gra szkolna z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzielne bajkowe drużyny wyruszyły wykonać zadania, by odzyskać klucz do Baśnioboru. Prowadzone przez Tygryska i Wróżkę oraz Tajemnicze Czarodziejki odgadywały zagadki, szukały dukatów i zaginionego pantofelka Kopciuszka oraz wykazały się znajomością bajek. W nagrodę otrzymywały elementy klucza. Po zakończeniu zadań wróciły, by złożyć klucz i odszukać wielką księgę, w której ukryte były magiczne pióra i… słodka nagroda. Na cześć wybawicieli Baśnioboru odbył się wspaniały bal, a potem wspólna uczta. Zakończeniem niezwykłego wieczoru była bajka „Krasnoludki w Siemianach” i certyfikaty udziału w „Baśnioborze”. Grę szkolną przygotowały i prowadziły panie Magdalena Maćkowiak, Marlena Bartosik, Magdalena Wojciechowska i Jolanta Wojciechowska, a uczestnikami byli uczniowie klasy 3a i 3b, klasy 2 oraz gościnnie klasy 1 i Przedszkola nr 14. Zapraszamy do galerii zdjęć na fb like22

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Przerwa na czytanie” 

Kolejna odsłona czytania dla kolegów i koleżanek w ramach akcji „Przerwa na czytanie”. W tym tygodniu prezentowali się uczniowie klasy V i VI. Z przyjemnością słuchaliśmy opowieści o naszych rówieśnikach, ich przygodach i rozterkach w wykonaniu: Pauliny, Dominiki, Wiktorii, Natalii, Mai i Zuzi.

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

„Książka łączy pokolenia” – drugie spotkanie

Podczas kolejnego spotkania „Książka łączy pokolenia” gościliśmy p. Magdalenę Salzman, która przeczytała książeczkę pt.” Marysia ma kłopoty”. Wraz z jej bohaterami dzieci przeżyły sytuacje, z którymi spotykają się w szkole i w klasie. Po wysłuchaniu opowiadania wspólnie ustaliły, ze należy sobie pomagać i żyć zgodnie z rówieśnikami. Dziękujemy p. Magdzie za poświęcony nam czas!

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Odwiedziny w MBP w Koninie

Uczniowie klasy 2 i 3b odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie. Celem wizyty było zainteresowanie dzieci czytelnictwem i zapoznanie z ofertą biblioteki oraz rozpoczęcie przez klasę 3b zadań związanych z innowacją metodyczno-organizacyjną „Oczytani”. Dzieci mogły zapoznać się z funkcjonowaniem biblioteki, poznały główne pomieszczenia: wypożyczalnię książek i audiobooków. Mogły wędrować miedzy regałami i chłonąć atmosferę tego niezwykłego miejsca. Mnóstwo atrakcji czekało również na małych czytelników w Wypożyczalni Książki Mówionej i Zbiorów Muzycznych, m.in.: książki napisane alfabetem Braille’a, płyty winylowe, audiobooki, kasety magnetofonowe – tzw. „książka mówiona”. Podczas prezentacji audiobooków wysłuchały fragmentu wiersza J.Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa” i nagrania z płyty winylowej. Mogły także „przeczytać” książkę napisaną alfabetem Braille’a. Były również w czytelni, gdzie mogły przekonać się, że w zasobach księgozbioru są książki specjalistyczne, ale także księgi bardzo ciężkie i książeczki bardzo małe. Widziały książkę zapisaną na mikrofilmie i mogły ją obejrzeć na czytniku do mikrofilmów. Podczas zwiedzania biblioteki przypomniały sobie także zasady obowiązujące czytelników w wypożyczalni i czytelni i chętnie się do nich stosowały.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

KSIĄŻKA ŁĄCZY POKOLENIA

W naszej szkole tradycją jest czytanie dla uczniów klas I-III. Hasłem akcji jest – „Czytanie łączy pokolenia”. Celem tego działania jest popularyzowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie, że pomimo upływu wielu lat pewne wartości pozostają niezmienne. W zadanie zostali zaangażowani bliscy naszych dzieci. W dniu dzisiejszym pan Andrzej Białecki czytał wybrane przez dzieci baśnie „Piękną i Bestię” oraz „Alladyna”.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

„Przerwa na czytanie”

Pierwsza odsłona czytania na przerwach dla koleżanek i kolegów w ramach akcji „Przerwa na czytanie”. Akcję tę rozpoczęli uczniowie klasy IV. Brawa za odwagę. 

20171003 094358

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE „Książka to źródło wiedzy i wzruszeń, a czytanie jest tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała”. 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. W naszej szkole uczestniczyły w nim klasy 1-3 oraz klasa 4. Celem akcji było promowanie dobrej książki i zadbanie o to, by słowo pisane nie zostało zapomniane. W tym roku w klasach 1-3 czytaliśmy bajki dla dzieci, natomiast w klasie 4 uczniowie prezentowali ulubione lektury. Zachęcamy wszystkich do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która doczekała się już 6. edycji. W tym roku szkolnym 2017/2018  zaplanowano czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. We wtorek podczas przerw zorganizowaliśmy w naszej szkole wspólne czytanie fragmentów. Do akcji przyłączyła się również MBP w Koninie. Mimo, że lektura ta nie należy do najłatwiejszych, z wielkim zainteresowaniem została wysłuchana przez naszych uczniów.

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

nowy rok 2017

 

Biblioteka pod drzewami z Filią „Jedenastka”

Filia „Jedenastka” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, w dniu 20 czerwca 2017 roku, pod hasłem „Dziś biblioteka pod chmurami, czytaj z nami i odpoczywaj pod drzewami”, rozpoczęła już trzecią edycję imprezy czytelniczej na Skwerze im. Mieczysława Bekkera. Do udziału przyłączyła się także biblioteka Szkoły Podstawowej nr 11 w Koninie. Zielone miejsce pod drzewami zagospodarowano kącikami czytelniczymi, koszami z książkami, stolikami. Znalazł się też kącik prasowy i plansza do fotografowania się z panią bibliotekarką. Honorowym gościem imprezy była nasza regionalna poetka Danuta Olczak, która wystawiła swoją ekspozycję tomików oraz interesujących materiałów dotyczących swej twórczości. Można było zakupić jej tomik poezji oraz poczytać na miejscu wybrane wiersze. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego społeczność szkolna zgromadziła się licznie. Uczniowie, a zarazem nasi najmłodsi czytelnicy, z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w wydarzeniu. Przeglądali książki, czytali, zapoznali się z wystawioną prasą, przysiadali na pobliskich ławeczkach. Wielu z nich zrobiło sobie zdjęcie z planszą bibliotekarki, było przy tym wiele śmiechu i radości. Podczas spotkania wszystkie dzieci wysłuchały rozdziału z książki Grzegorza Kasdepke „Kacperiada”, który przeczytała pani bibliotekarka. Przygotowano także dla najmłodszych kącik plastyczny. Wielu chętnie wykonywało wspólną pracę rysunkową, ale także kolorowało indywidualne malowanki. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety. Dzień był bardzo ciepły i słoneczny, dzięki temu impreza czytelnicza przebiegła bez zakłóceń i w przyjemnej atmosferze.

na strone

 

„Wieczór z księciem Leszkiem”

Przybyły do szkoły niecodzienny gość spotkał się wieczorem z dworem książęcym naszej szkoły. Do spotkania doszło w bibliotece szkolnej, w której dostojny gość oczekiwał na podążających jego śladami księżniczkami, damami dworu, książętami i rycerzami. Misją specjalną księcia Leszka było wygłoszenie legendy o powstaniu Konina. Oczywiście nie zabrakło okazji do uwiecznienia tego wydarzenia i pokazania pięknych wnętrz naszej szkoły. Następnie odbyły się turnieje rycerskie oraz wspólny bal. Po pożegnaniu gościa niezapomniane spotkanie uwieńczono wykonaniem herbu miasta i uporządkowaniem kolejnych wydarzeń legendy przypominającej początki Konina. Na koniec spożyto wspólną wieczerzę, po spożyciu której udano się na zasłużony odpoczynek. Spotkanie odbyło się w ramach projektu czytelniczego „Nie jestem sam, bo książkę mam”, w roli dworu książęcego wystąpili uczniowie klasy 2b, a animatorem księcia Leszka była p. Marlena Bartosik.

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

 

 Światowy Dzień Wody z biblioteką szkolną

Od 1993 roku, 22 marca na całym świecie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Celem zwrócenia uwagi na znaczenie wody uczniowie z klas 1-3 wysłuchali opowiadania o przygodach kropelki wody, następnie rozmawiali o tym, dlaczego woda jest ważna i jak ją można oszczędzać. Na boisku szkolnym kolorową kredą rysowali to, co kropelka wody widzi, gdy odbywa swoja podróż.

2017-03-23 12.28.48

 

Klasowy konkurs pięknego czytania 

20 marca odbył się w klasach 2a i 2b klasowy konkurs pięknego czytania. Do udziału w konkursie przystąpiły wszystkie dzieci, które po odczytaniu przygotowanego tekstu zostały ocenione przez jury oraz swoich kolegów i koleżanki. Wszystkie dzieci pięknie czytały, a wyróżnieni przeszli do międzyklasowego etapu, który odbędzie się 28 marca w bibliotece szkolnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!. Fotorelacja na portalu fb. Zapraszamy!!!

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Czytelnik Roku Szkolnego 2016/2017 – podsumowanie I etapu konkursu
Po zakończeniu ferii zimowych w Szkole Podstawowej nr 11 w Koninie odbył się apel podsumowujący I półrocze. Przy tej okazji Filia „Jedenastka” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie ogłosiła wyniki konkursu, ogłoszonego wśród uczniów szkoły na Czytelnika Roku Szkolnego 2016/2017. Do współpracy w realizacji konkursu, przyłączyła się biblioteka szkolna SP 11. Za wyróżniające się czytelnictwo w zakresie wypożyczania książek oraz aktywne korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, uroczyście poproszono dzieci na środek, wręczono dyplomy i pogratulowano wspaniałych wyników. W ten sposób, panie bibliotekarki, zachęciły uczniów do rozwijania czytelnictwa w drugim półroczu, co nie tylko poskutkuje nagrodą w postaci dyplomu i książki na koniec roku szkolnego, ale także czerpaniem wartości, jakie niesie ze sobą czytanie książek. Tekst: Małgorzat Hofmann Zdjęcia: Ewa Kubsik

 

ACZYTANIE

 

KLASA VI PROPONUJE PRZECZYTAĆ…..

Drodzy Uczniowie!!! Chciałbym Wam zaproponować moją ulubioną książkę ,,LEWANDOWSKI WYGRANE MARZENIA”. Autorem jest Dariusz Tuzimek. Opisuje ona, jaką trudną drogę musiał przejść Robert Lewandowski, aby stać się jednym z najlepszych piłkarzy świata. Ta książka jest bardzo interesująca. Polecam ją nie tylko osobom interesującym się piłką nożną, ale również wszystkim ludziom, ponieważ powinniśmy być dumni z naszego rodaka. Bartosz Pietrowski kl.VI. Zapraszamy na nasz portal fb.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Wędrująca książka – akcja wolontariuszy i biblioteki szkolnej 🙂 

 Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

„Pamiętnik wiewiórki Czytusi” –czytelniczy projekt edukacyjny w klasie 2b.

 

Uczniowie klasy 2b realizowali w listopadzie projekt czytelniczy „Listopad z czarnym kotem”. Dzieci tak zaprzyjaźniły się z maskotką kota, że żal było im się z nim rozstawać. Zastąpiła go jednak maskotka wiewiórki, która codziennie z kolejnym dzieckiem wędruje do jego domu i słucha czytanego specjalnie dla niej tekstu. Wydarzenie jest zapisywane i ilustrowane w „Pamiętniku wiewiórki Czytusi”. Dzieci z niecierpliwością czekają na wiewiórkę i zapełniają karty „Pamiętnika” ciekawymi wypowiedziami i rysunkami. Rozwijają umiejętności głośnego czytania i tworzenia krótkich wypowiedzi pisemnych. Sami wybierają książki do czytania ze swoich domowych biblioteczek lub wypożyczają z biblioteki szkolnej. Ferie świąteczne wiewiórka Czytusia spędzi u Jasia, bo dzieci nie chciały jej zostawić w szkole. Jaś na pewno przeczyta jej wiele ciekawych książek!. Galeria zdjęć na fb i zachęcamy do like like22

 

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

 

 

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Losujemy cytaty o czytaniu

Wspólne działanie Szkolnego Koła Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego i Oczytanych. Miłym zaskoczeniem była dzisiaj możność losowania cytatu, który: dał do myślenia, sprawił radość, wywołał uśmiech, może chwilę zadumy, zapadł w serce…Zapraszamy do galerii na fb

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

 

Ostatni dzień Grudniowej opowieści

Trzeciego dnia cyklu Grudniowych opowieści gościem dzieci była pani Monika Lewandowska – Przewodnicząca Rady Rodziców. Przeczytała historię „Małej choinki”, która bardzo pragnęła być świątecznym, pięknie udekorowanym drzewkiem. Dzieci spełniły jej marzenie i wykonały ozdobne, kolorowe łańcuchy, którymi mogła opleść swe gałązki. Zapraszamy do galerii zdjeć na portalu fb like

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

 Drugi dzień Grudniowego spotkania

Podczas drugiego spotkania z cyklu Grudniowych opowieści bajkę o świątecznych przygodach małej myszki, która szukała liści ostrokrzewu przeczytał pan Paweł Janczewski – Radny Miasta i Gminy Ślesin. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i przeżywały jej przygody. Z ciekawością oglądały barwne ilustracje. A następnie z ogromnym zaangażowaniem wyklejały i ozdabiały klasowe choinki. Zapraszamy do galerii zdjęć na nasz portal fb like

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie.

 

Grudniowe czytania czas zacząć! 

12 grudnia 2016r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Grudniowe opowieści. O „Pracowitym dniu Mikołaja” czytała pani dyrektor Małgorzata Łechtańska. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania i oglądały kolorowe ilustracje. A w drugiej części spotkania z zapałem wykonywały anioły z materiałów przygotowanych przez rodziców klasy trzeciej. Miłą niespodzianką była torba cukierków oraz prezent książeczka do czytania i… śpiewania od pani dyrektor. Zapraszamy do galerii zdjęć na naszym portalu społecznościowym i oczywiście zachęcamy do like

 

Listopadowa księga kocich opowieści 

Nadszedł koniec realizacji czytelniczego projektu „Listopad z Czarnym Kotem”. Uczniowie klasy II b odwiedzili bibliotekę filię „Jedenastka”. Zabrali ze sobą księgę kocich opowieści oraz maskotkę kota. Pani Małgosia przeczytała ostatni rozdział „Przygód Filonka Bezogonka”. Następnie każde dziecko czytało głośno swoje opowiadanie związane z wizytą kota w jego domu. Dzieci zdecydowały, że kot musi jeszcze odwiedzić p. Magdę. Na następny dzień czekała na nie niespodzianka. Okazało się, że wraz z kotem pojawiła się wiewiórka Wiki Czytusia, która go zastąpi. Teraz będą ją zabierały do domów, by czytać jej głośno ulubione książeczki. Swoje wrażenia będą zapisywały w „Pamiętniku Wiewiórki Czytusi”. Czarny Kot wrócił do biblioteki, gdzie uczniowie będą mogli go odwiedzać. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało pamiątkowe zakładki do książki, a najciekawsze prace z księgi kocich opowieści wyróżnione zostały nagrodami książkowymi. Zapraszam na nasz portal facebook aby zobaczyć więcej zdjęć.like Opr. M. Maćkowiak

 

GŁOSUJCIE NA NAJLEPSZY CYTAT O KSIĄŻCE 

Witajcie kochani. Zapraszamy do glosoawnia. Oddajcie swój głos na najlepszy cytat o książce!!!  Polubcie naszą akcję na facebook!!! like

cytaty

 

 

Czarny kot kończy wędrówkę w klasie II b

W klasie II b dobiega końca czytelniczy projekt „Listopad z czarnym kotem”. Maskotka kota odwiedziła już większość dzieci. Codziennie wzbogacana jest Księga Czarnego Kota o jej nowe przeżycia i przygody. Wciąż z ciekawością słuchana jest opowieść o przygodach małego Filonka, którą czytają uczniowie i goście. W ostatnim tygodniu czytały: dyrektor szkoły p. Małgorzata Łechtańska, nauczyciel świetlicy p. Wioletta Rzepecka, mama Leny p. Ewa Perkowska oraz Laura. Dzieci czekają z niecierpliwością na zakończenie przygód Filonka i wizytę kotka w domu.  Opr. i zdj. M.Maćkowiak

czytały nam

 

czytały nam2

 

 

Urodziny Kubusia Puchatka

„Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia” – 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Święto to jest okazją do zapoznania dzieci z ważnymi wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaźń, miłość, ciepło. Co roku 25 listopada dzieci przychodzą do szkoły ze swoimi ukochanymi, pluszowymi Misiami. Podczas uroczystości uczniowie z zaciekawieniem słuchają historii powstania pluszowej zabawki – misia Teddy. Wszyscy uczniowie z radością włączają się do obchodów „Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia”. Klasa I wraz z wychowawcą przygotowała wystawę prac plastycznych „Mój ulubiony Miś”. Klasa II a –przeprowadziła quiz – zagadki dla uczniów klas I-III pod hasłem „Kto zna tego misia?” Klasa II b – wystąpiła w inscenizacji „Urodziny Kubusia Puchatka”. Klasa III – prezentację multimedialną „Misie nie tylko w bajkach” oraz konkurencje dla uczniów I-III. A na koniec Miś przygotował słodką niespodziankę dla dzieci!. Więcej zdjeć na profilu społecznościowym facebook.Zapraszamy like

mis urodziny

 

Kiermasz Taniej Książki

W dniach od 14.11 do 18.11.2016 biblioteka szkolna zorganizowała w ramach promocji czytelnictwa Kiermasz Taniej Książki. Uczniowie oraz rodzice mieli okazję zakupić fantastyczne tytuły po promocyjnych cenach. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w kiermaszu życząc wspaniałych wrażeń z zakupionymi książkami. M .Bartosik

 

pizap.com14800163775851

 

 

 Recytacja poezji jesiennej

Za nami VI już edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Jesienna zaduma”, którego organizatorkami są panie: Radke, M Maćkowiak, M Bartosik. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci sztuką recytacji i kulturą słowa, zmotywowanie do poszerzenia znajomości literatury oraz rozbudzenie postaw kreatywnych uczniów. Jury, oceniając ich recytację, uwzględniało odpowiednie tempo mówienia, dykcję, oddziaływanie na odbiorców oraz ogólne wrażenie. Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wierszy stanęli uczniowie klasy IV i V. Recytatorzy przedstawili jeden dowolnie wybrany utwór o tematyce jesiennej. Uczniowie wykazali się umiejętnością samodzielnego doboru wierszy, nie zabrakło ciekawych interpretacji. Recytatorów oceniało jury, w skład którego weszły: doradca metodyczny języka polskiego pani Małgorzata Ptak, kierownik filii „Jedenastka” MBP Menedżer kultury pani Małgorzata Hofmann, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej pani Magdalena Maćkowiak, nauczyciel bibliotekarz pani Marlena Bartosik.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Karolina Lipińska kl. V
II miejsce – Natalia Radke kl. V 
III miejsce – Martyna Górnik kl.IV 
Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Wojciechowska kl.IV
Michał Kąkolewski kl.V
Wszystkim młodym recytatorom serdecznie gratulujemy!!!

 

pizap.com14798137700113

 

pizap.com14798138896994

Dzień Czarnego Kota
W ramach czytelniczego projektu „Listopad z czarnym kotem” w filii „Jedenastka” MBP odbyły się kolejne zajęcia związane z Dniem Czarnego Kota, który obchodzimy 17 listopada. Po wysłuchaniu rozdziału „Przygód Filonka Bezogonka” przeczytanego przez panią Małgosię Hofmann dzieci przystąpiły do działań plastyczno-technicznych – wykonania papierowego kota. Z zapałem wycinały, ozdabiały i kleiły swoje koty, którym nadały również imiona. Dalszy ciąg zajęć miał miejsce w klasie. Ze zgromadzonych wcześniej materiałów w grupach wykonały swoje pierwsze lapbooki – czyli „książki na kolanach” – o kotach. Lapbooki wzbudzają zainteresowanie, są chętnie oglądane i czytane również przez uczniów z innych klas. Opr., zdj. M.Maćkowiak

 lzck6

lzck7

lzck8

 

 Poetycki bukiet słów

Wokół jesienne kolory, listopadowa aura, a na spotkaniu z Danutą Olczak, poetką Ziemi Konińskiej, zegar zatrzymał się wokół jej twórczości. 15 listopada 2016 roku odbył się wieczór poetycki, którego organizatorami była Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie Filia „Jedenastka” oraz Szkoła Podstawowa nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie. Spotkanie miało miejsce w świetlicy szkolnej. Grono zaproszonych gości uświetniło swą obecnością ten uroczysty wieczór, między innymi Kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pani Zena Sroczyńska, emerytowany Radny Miasta Konina, pan Jan Sidor, emerytowany dyrektor Cukrowni Gosławice, pan Franciszek Gray, emerytowane nauczycielki, przyjaciele i sympatycy poezji pani Danuty Olczak. Refleksje poetki o jesieni, poezji, codziennym życiu człowieka, przeplatane były recytacjami jej wierszy w wykonaniu uczniów szkoły. Kolorytu wieczorowi dodał piękny „Taniec liścia”, przy walcu Fryderyka Chopina, zaprezentowany przez uczennicę klasy trzeciej. Kilka tygodni przed spotkaniem, biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny „Jesienne igraszki” dla uczniów szkoły, polegający na zilustrowaniu wybranego wiersza poetki o tematyce jesiennej. Tego wieczoru nastąpiło jego uroczyste rozstrzygnięcie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci zostali nagrodzeni tomikami wierszy autorki. Całości towarzyszyła, wystawa tematyczna, wystawa prac plastycznych oraz ekspozycja nagród pani Danuty Olczak. Po sali roznosiły się ciche nuty utworów Fryderyka Chopina. Spotkanie wprawiło wszystkich obecnych w miły, nostalgiczny nastrój, którym poetka wręczyła bukiet słów w jesiennej tonacji. Wieczór zakończono pytaniami do honorowego gościa, kawą i ciasteczkiem oraz drogocennymi autografami autorki. Tekst: Małgorzata Hofmann, zdj. M. Maćkowiak

pizap.com14794605258171

pizap.com14794606499612

Wędrujący kot w II b

Uczniowie klasy 2b przeżywają kocie przygody w ramach projektu czytelniczego „Listopad z czarnym kotem”. Maskotka kota wędruje wraz z nimi do domów, przeżywając i doświadczając rodzinnej atmosfery. Dzieci rysują i opisują wizytę kotka, tworząc kolejne strony klasowej księgi kocich opowieści.  Wielu z nich nie może się doczekać kiedy zaproszą go do siebie. Tym przeżyciom towarzyszy codzienne czytanie „Przygód Filonka Bezogonka”, który podobnie jak nasz klasowy przyjaciel nie ma ogonka. Rozdziały lektury czyta wychowawca, uczniowie, bibliotekarz, a także zaproszeni goście. A słuchanie o przygodach wyjątkowego kotka wywołuje wiele emocji!. Opr. i zdj. M. Maćkowiak

 

1o

 

2o

 

3o

 

4o

 

Dzień Jeża w SP11

Międzynarodowy Dzień Jeża W naszej szkole nie brakuje pomysłów, aby miło spędzić czas z książką. Przekonali się o tym uczniowie klasy I i II b obchodząc razem z biblioteką. Międzynarodowy Dzień Jeża, który przypada 10 listopada. Odbył się on oczywiście w kąciku Oczytani. Polonistka – pani Małgorzata Radke przeczytała uczniom opowiadanie o „Jeżyku Cyprianie i czarodziejskim kamyku”. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały opowiadania, a następnie bibliotekarz szkolny przedstawił prezentację multimedialną o życiu i zwyczajach jeży. To była fantastyczna lekcja przyrodniczo- czytelnicza.

pizap.com14798155399625

 

„Kosmita” w SP11 

{phocagallery view=category|categoryid=932|imageid=12143|float=left|pluginlink=1}Uczniowie klasy V wraz z nauczycielką języka polskiego zaprosili swoich młodszych kolegów do wspólnego słuchania i czytania książki Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel „ Kosmita”.  Ta wartościowa książka porusza ważny temat- autyzm. Oli, narratorce opowiadania, rodzi się wyczekiwany przez nią braciszek. Radość dziewczynki nie trwa długo.  Szybko okazuje się, że zachowuje się on inaczej niż wszystkie dzieci. Kacper ma autyzm. Dziewczynka nie rozumie dziwnego zachowania brata. Rodzice też początkowo sobie nie radzą.  „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel to piękna, wzruszająca, pełna ciepła, ale i ukrytego w nim cierpienia opowieść o autyzmie i tolerancji. Zachęcamy wszystkich do jej przeczytania. Opr. M. Radke, zdj. M. Bartosik

kosmita

 Jaka to bajka?

{phocagallery view=category|categoryid=930|imageid=12120|float=left|pluginlink=1}Kolejne zajęcia czytelnicze w kąciku OCZYTANI miały charakter typowo bajkowy. Z okazji Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada bibliotekarz szkolny zorganizował dla uczniów zajęcia pod hasłem „Jaka to bajka?”. Dzieci z zaangażowani em rozwiązywały Quiz w kąciku czytelniczym, a następnie wykonywały papierowe kukiełki –  postaci z różnych bajek. Pomysłów na ozdabianie postaci nie brakowało.  Podczas kolejnych zajęć uczniowie będą w grupach wymyślać bajkę do wykonanych kukiełek, a kolejnym etapem będzie teatrzyk, w którym w roli głównej wystąpią  papierowi bohaterowie.  Opr. M. Bartosik

 

Listopad z Czarnym Kotem

{phocagallery view=category|categoryid=929|imageid=12115|float=left|pluginlink=1}3 listopada 2016 roku Filia „Jedenastka” rozpoczęła projekt edukacyjny „Listopad z Czarnym Kotem”. Współorganizatorem działań jest Szkoła Podstawowa nr 11 w Koninie. W tym miesiącu pluszowa maskotka będzie wędrowała do domów uczniów, aby poznać ich bliżej. Dzieci, w imieniu Czarnego Kota, będą opowiadały pisemnie i przy pomocy ilustracji o tym, co kot przeżył w ich domach i jak wyglądał tam jego pobyt. Następnie przyniosą rysunek do klasy, a w ostatnim dniu listopada przyjdą do biblioteki, aby przedstawić swoją rysunkową opowieść. Po zakończeniu opowiadań dziecięcych powstanie „Wielka księga opowieści Czarnego Kota”. Księgę uczniowie przechowywać będą do końca roku szkolnego  w klasie, a następnie zostanie ona przekazana do archiwum biblioteki miejskiej. Podczas trwania projektu, zarówno w klasie jak i w bibliotece, będzie czytana dzieciom książka „Przygody Filonka Bezogonka”. Czytać będzie bibliotekarz, wychowawca klasy, dyrektor szkoły, zaproszeni goście. W dniu 17 listopada odbędzie się klasowe święto z okazji Dnia Czarnego Kota. Uczniowie będą także wykonywali kocie zakładki do książek. Podczas pierwszego spotkania w bibliotece, dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek o kotach i ich naturze, obejrzały książki o tych stworzeniach, jakie oferuje biblioteka oraz czasopisma „Kocie sprawy”. Następnie poznały maskotkę kota i losowały numery dni miesiąca, w których będą gościć kotka w domu. Na zakończenie wysłuchały pierwszy rozdział przygód Filonka. Opr. M. Hofmann

Porcelana dla króla

{phocagallery view=category|categoryid=928|imageid=12104|float=left|pluginlink=1}W ramach zajęć dodatkowych z czytelnictwa uczniowie wysłuchali bajki o Żabim Królu i księżniczce. Mały chłopiec został zamieniony w żabę i siedział kilka lat w ciemnej studni i z zaklęcia mogła go uwolnić tylko księżniczka. I tak się też stało. Kolejnym etapem zajęć było malowanie porcelany dla księżniczki… Pomysłów na wzory nie brakowało. Dzieci wspaniale ozdobiły królewską zastawę. Opr. M. Bartosik

 

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

W kąciku Oczytani uczniowie naszej szkoły chętnie spędzają czas. Słuchanie kolejnych przygód Doktora Dolittle i jego zwierząt to sama przyjemność zważywszy na  nastrój, jaki u nas panuje. 

 

pizap.com14782824605151

 

Kocie opowieści…

Podczas zajęć czytelniczych w każdy piątek nasi mali uczniowie poznają przygody rożnych bohaterów. Tym razem czytaliśmy opowiadanie o małym kotku, który postanowił sam poszukać sobie jedzenia. Książka zainspirowała moich czytelników do wykonania małych zabawek z wełny dla swoich domowych pupili. Mnóstwo zabawy, śmiechu i nauki. Dziękuję Wam kochani uczniowie. M. Bartosik

pizap.com14758626019481

 

Lekcja o niesfornym niedźwiadku…

Lekcja biblioteczna w klasie IIa w kąciku czytelniczym OCZYTANI. Opowieść o niedźwiadku, który sam postanowił zwiedzać świat i projektowanie okładki do ulubionej książki. Ciekawa lekcja i super zabawa. Opr. M. Bartosik

pizap.com14757767542851

 

 CZYTAMY Z PIRATAMI…

{phocagallery view=category|categoryid=915|imageid=11926|float=left|pluginlink=1}OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA-DZIEŃ DRUGI! CZYTAMY Z… PIRATAMI! W kąciku czytelniczym Oczytanych pojawili się piraci i piratki. Zasiedli wygodnie na pokładzie statku, by posłuchać jak piratka – kapitan Czarna Perła czyta „Bandę Piratów. Skarb pirata Morgana” Olivier Dupin Juliette Parachini-Deny. „W drogę! Ognisty Tomasz, Nieustraszona Maria i Łebski Willy oczekują cię z niecierpliwością na swoim galeonie, Czarnym Smoku! Dołącz do tych zabawnych piratów i rzuć się z nimi w wir przygody!” Po porywających przygodach bohaterów, załogi pirackie pod komendą swoich kapitanów, zaopatrzeni w mapy wyruszyli na poszukiwanie skarbów. Ileż emocji i radości wywołało poszukiwanie uwieńczone sukcesem!. M.Maćkowiak

 

Dzień Głośnego Czytania 2016

{phocagallery view=category|categoryid=916|imageid=11939|float=left|pluginlink=1}29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytaliśmy zatem – nauczyciele uczniom, a także uczniowie uczniom!!! W nastrojowym kąciku OCZYTANYCH spotkanie z książką to sama przyjemność!!! A jutro ciąg dalszy -młodsze klasy spotkają się na… czytaniu z piratami?!. Zapraszam do fotogalerii z dziesiejszego dnia. M. Bartosik

 

 dzien czytania.9999jpg

 

Pierwszaki z wizytą w bibliotece

W pierwszych dniach w szkole pierwszaki  odwiedziły bibliotekę szkolną. Zafascynował ich kącik dla najmłodszych czytelników. Bibliotekarz szkolny zapoznał dzieci z księgozbiorem i pokazał w którym miejscu znajdują się książeczki dla nich. Chętnie opowiadali o swoich książkach jakie mają w domu. Zapoznano dzieci z ważnymi zasadami korzystania z biblioteki. Myślę, że będą stałymi czytelnikami w naszej bibliotece. Opr. M. Bartosik

pizap.com14732340033081bib

 

V edycja Narodowego Czytania….

{phocagallery view=category|categoryid=905|imageid=11818|float=left|pluginlink=1}3 września w całej Polsce, a także poza jej granicami odbyło się czytanie „ Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jak co roku cieszyło się ono dużym zainteresowaniem.To właśnie ta lektura została wybrana przez Polaków drogą internetowego głosowania do V edycji Narodowego Czytania. „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji w piątek. W czasie  przerw nauczyciele i bibliotekarze czytali fragmenty książki. Opr. M. Radke

 nar czyt

 

Dzisiaj, podczas spotkania „Książka łączy pokolenia” gościliśmy p. Magdalenę Salzman, która przeczytała książeczkę pt.” Marysia ma kłopoty”. Wraz z jej bohaterami dzieci przeżyły sytuacje, z którymi spotykają się w szkole i w klasie. Po wysłuchaniu opowiadania wspólnie ustaliły, ze należy sobie pomagać i żyć zgodnie z rówieśnikami. Dziękujemy p. Magdzie za poświęcony nam czas!