Nie trudno zauważyć, że w czasie pandemii uczniowie są zmęczeni nauką w domu, przed komputerem. Obecna sytuacja spowodowała wiele szkód. Dzieci i młodzież mają obniżoną sprawność fizyczną i często pojawia się u nich nadwaga oraz różnego rodzaju dysfunkcje ruchu. Mamy na to sposób. Już od 1 marca 2021 w naszej szkole realizujemy projekt „NIECH KAŻDY SIĘ DOWIE JAKĄ MAMY RECEPTĘ NA ZDROWIE”. 

Jaka jest nasza recepta na zdrowie? Wspólnie z uczniami opracowaliśmy proste i skuteczne sposoby:

 1. AKTYWNY STYL ŻYCIA.
 2. ZDROWA, ZBILANSOWANA DIETA.

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta sprawia nie tylko przyjemność, ale również poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała. 

Drogi uczniu zostań uczestnikiem naszego projektu! Jak to zrobić?

Pierwszy krok – Zacznij już teraz: 

 • Bądź aktywny! Ćwicz systematycznie z nami. Przygotowana jest dla Ciebie wirtualna tablica”;https://padlet.com/dariuszrachubinski/Bookmarks
 • Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące aktywności fizycznej, proste sposoby na aktywny styl życia. Uczniowie przygotowali filmy, w których samodzielnie wykonują ćwiczenia, są to krótkie zestawy ćwiczeń, dla każdego coś miłego i dobrego! 
 • Każdy uczeń może nagrać film z ćwiczeniami i przesłać do koordynatora projektu (nauczyciela wychowania fizycznego, p. Dariusza Rachubińskiego).
 • Każdy uczeń może również przeprowadzić trening na forum swojej klasy podczas zajęć online z wychowania fizycznego.
 • Bycie aktywnym nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz na początku ćwiczyć bardzo intensywnie, biegać maratonów, czy bić rekordów sportowych. Najważniejsze, żeby starać się być aktywnym każdego dnia na miarę swoich możliwości!!!
 • Zaproś do ćwiczeń kolegów z klasy,  przyjaciół lub swoich bliskich. Wspólne ćwiczenia w dobrej atmosferze pomagają w rozwijaniu nie tylko sprawności fizycznej, ale również umiejętności społecznych takich jak: empatia, współpraca i umiejętności liderskie.

Drugi krok – Staraj się aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana:

 • Zbilansowana dieta to taka, która dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii.
 • Naucz się z Nami prawidłowego, zdrowego odżywiania. Przygotowana jest dla Ciebie wirtualna tablica”: https://padlet.com/dariuszrachubinski/Bookmarks
 • Znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące zasad zdrowego odżywiania. 
 • Każdy uczeń może nagrać film lub przygotować ciekawą autorską prezentację dotyczącą zdrowej zbilansowanej diety. Każdy uczeń może zaprezentować swoje umiejętności kulinarne i wykonać zdrową potrawę (kanapkę, sałatkę, itp.) podczas lekcji wychowania fizycznego online lub nagrać film i i przesłać do koordynatora projektu (nauczyciela wychowania fizycznego, p. Dariusza Rachubińskiego).

Projekt służy promocji aktywności fizycznej, poprawie stanu zdrowia, uczymy się  prawidłowego, czyli bilansowego sposobu odżywiania ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Uczniowie uczą się opracować i wykonać samodzielnie i poprawnie ćwiczenia kształtujące określone sprawności fizyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. 

Celem projektu jest to, aby każdy uczeń: potrafił samodzielnie dobrać dla siebie i innych osób zestaw ćwiczeń kształtujących określone sprawności fizycznej. Miała świadomość odpowiedzialności za swoje zdrowie. Dbał o higienę ciała i wygląd zewnętrzny. Prowadził zdrowy tryb życia. Zachęcał innych do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Uczniowie realizując zadania korzystają z technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK). 

Zachęcamy do uczestnictwa w projekcie. Zapraszamy do współpracy wszystkich uczniów, którzy poprzez aktywny udział w projekcie nie tylko przyczyniają się do poprawy swojego stanu zdrowia oraz innych osób, ale również mogą zostać ekspertami z zakresu zdrowia i aktywnego stylu życia.

KOORDYNATOR: Dariusz Rachubiński – nauczyciel wychowania fizycznego