{phocagallery view=category|categoryid=270|imageid=3622|float=left|pluginlink=1}„Naprawdę byłem ponad marzeniami …”        

21 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Kosmosu, dlatego też uczniowie naszej szkoły zaprosili wszystkich chętnych i odważnych, marzących o przygodach i lubiących wyzwania na wspólny „lot” z osobą, która sama o sobie mówi „naprawdę byłem ponad marzeniami…” Mirosław Hermaszewski, kosmonauta, który na trwałe wykształcił w wielu miłość do latania, do przestworzy. To, co dla niektórych niemożliwe, dla niego stało się faktem. On jako jedyny  z Polaków pamięta jak pachnie Kosmos…W roku 1978 czasie 8-dniowej misji dokonał 126 okrążeń Ziemi.

Info w mediach:

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=333570

http://konin24.info/konin.php/a,161,g,1146/Fotografie/Mieczyslaw-Bekker,f,14320

http://www.tvkonin.pl/index.php/konin-aktualosci/9134-konin-ksiycowy-skwer

http://www.wirtualnykonin.pl/go.live.php/PL-H167/aktualnosci/16803/konin-tablica-odslonieta.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,11771227,Konin__Odslonieto_tablice_upamietniajaca_prof__Mieczyslawa.html

http://konin24.info/konin.php/a,151,n,7368/Aktualnosci/Bekker-w-Goslawicach

Mirosław Hermaszewski opowiadał nam o swojej wielkiej przygodzie, przygotowaniach do niej, a także o swoim życiu. Próbował zachęcić młodych słuchaczy do tego, by podejmowali wyzwania w drodze do realizacji swych marzeń. Kilka jego słów zapadło nam w pamięci „Kosmos to unikatowe przeżycie. Patrzy się stamtąd na naszą Ziemię z dystansu. Dotychczas wydawała się nam ona ogromna, a naprawdę jest taka niewielka, że można ją okrążyć w 90 minut. I wszystko jest tak fantastycznie kolorowe, że zapada  w pamięć na całe życie. A ty, zawieszony gdzieś w przestrzeni, patrzysz z góry na te 6 mld ludzi, których nawet nie widać. Myślisz: co ty, człowieku, tutaj robisz? Kim jesteś w tym bezmiarze przestrzeni ze swoimi dokonaniami, problemami, marzeniami i dążeniami? A potem patrzysz dalej, w głąb kosmosu, który trochę rozumiesz, bo przeczytałeś kilka książek o astronomii. Błyszczą tam miliony gwiazd. Widzisz kolejne galaktyki i zastanawiasz się, czy te trudne do objęcia umysłem doskonałości powstały samoistnie, czy była jakaś siła sprawcza. Kto ten Wszechświat stworzył, kto wprawił go w ruch i kto nim kieruje?”. Człowiek to istota bardzo dociekliwa, poszukująca, dążąca do realizacji swoich marzeń. Musi zobaczyć i dotknąć, aby uwierzyć. Marzenia ludzi bywają różne, jedne mieszczą się w dłoni, po inne trzeba sięgnąć aż do gwiazd. Mam nadzieję, że Mirosław Hermaszewski zachęcił wielu z nas do tego, by sięgać po swoje marzenia, bo one nie są dalej niż gwiazdy.

Polecamy autobiograficzną książkę naszego gościa , która znajduje się  w bibliotece szkolnej   

 

Mirosław Hermaszewski  „Ciężar nieważkości .Opowieść pilota-kosmonauty ”

 ksizka_hermaszewski_resize

 

Po spotkaniu z Mirosławem Hermaszewskim uczestniczyliśmy w niecodziennej uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci profesora Mieczysława Grzegorza Bekkera. Aktu tego dokonali : Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki, pierwszy Polak w Kosmosie Mirosław Hermaszewski, krewny uczonego prof. Edmund Waleriańczyk  i radny miasta Marek Cieślak

Mieczysław Grzegorz Bekkera -inżynier, konstruktor, współtwórca pojazdów księżycowych przez wiele lat związany był z naszą miejscowością. Tu dorastał, uczył się i prowadził pierwsze obliczenia. Po wielu latach wygrał konkurs NASA na opracowanie i zbudowanie pojazdu księżycowego dla programu Apollo- Lunar Roving Vehicle. Pojazd księżycowy LRV, skonstruowany w oparciu o teoretyczne założenia naszego rodaka, został wykonany przez koncern General Motor’s w kooperacji z zakładami Boeing. 

Dzięki takim postaciom jak on Polska zaistniała w świecie nauki, na trwałe pozostawiając swój ślad .