{phocagallery view=category|categoryid=454|imageid=5840|float=left|pluginlink=1}10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali. W związku z tym Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, to znaczy podpisze ją, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw. W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991roku.

„Prawa Człowieka = Prawa Dziecka” – pod takim hasłem w naszej szkole odbył się 10 grudnia 2013r.apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Apel wpisał się w realizowany przez nas program pilotażowy: „Szkoła demokracji   – szkoła samorządności”. Uczniowie w wierszach i piosenkach mówili o prawach jakie mają dzieci. Zwrócili uwagę na to, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych – kolegów, koleżanek i dorosłych.Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa.Należy również pamiętać, że oprócz praw mamy obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka.

 Opracowanie: szkolny koordynator programu – A. Czechowska.