„Lekcja w kinie”

31 stycznia klasy 4-6  uczestniczyliśmy w 7. edycji ogólnopolskiego programu edukacji filmowej „Lekcje w kinie”. Tegoroczne spotkanie zatytułowane było : Małe porządki w świecie filmu – poznajemy rodzaje filmowe.

W czasie lekcji uczniowie mieli okazję poznać rodzaje filmowe: film fabularny, dokumentalny i animowany. Dowiedzieć się, czym charakteryzują się poznane filmy. Po lekcji wzięliśmy udział w seansie filmowym , podczas którego zobaczyliśmy trzy przykładowe filmy należące do wymienionych  gatunków. Lekcja prowadzona była przez Rocha Siemianowskiego- aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, absolwenta PWST w Warszawie.

Program edukacyjny , w  którym od lat uczestniczymy, w ciekawy, nowoczesny i merytoryczny sposób uczy odbioru tekstów kultury, w szczególności dzieł filmowych. Jest to nowoczesne narzędzie realizacji treści z zakresu edukacji medialnej. A oto filmy, które widzieliśmy:

Kamera! I akcja!
Pogodna i wzruszająca historia zakręconego dziesięciolatka, która zdobyła widzów dziecięcych festiwali filmowych. Chłopiec radzi sobie z rodzinnymi problemami skupiając się na licznych zainteresowaniach. Jest początkującym naukowcem, muzykiem i architektem, a widzów zachwyca wyobraźnią i humorem.

Piotruś i Wilk
Polsko-brytyjska koprodukcja, nagrodzona w 2008 roku Oskarem. Wzruszająca filmowa przygoda z muzyką Sergiusza Prokofiewa to arcydzieło polskiej animacji, opowiadające o zmaganiach samotnego chłopca z dziką przyrodą i brutalnym światem dorosłych.

Gramy do końca!
Wyjątkowy dokument – filmowy zapis starań grupki dzieci, które postanowiły doprowadzić do zbudowania w ich dzielnicy boiska do gry w piłkę. Wciągająca, miejscami zabawna, a przede wszystkim inspirująca młodych widzów filmowa lekcja obywatelskiej aktywności.

Małgorzata Radke

Źródło: http://lekcje.info.pl/o-programie/