Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić, w jakich płaszczyznach szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka: rozwój zainteresowań, aktywność twórczą, rozwijanie pamięci i uwagi, myślenie logiczno-wyobrażeniowe, rozwój pozytywnych sfer osobowości, konsekwencja i wytrwałość w działaniu, aspekty wychowawcze.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci w naszej szkole  dnia 11.02.2021 zorganizowałyśmy lekcję pokazową gry w szachy. Podczas zajęć dzieci poznały podstawy i taktykę gry w szachy, a także ćwiczyły własny sposób myślenia.

Lekcję zorganizowały Panie Sylwia Kamińska, Małgorzata Zielińska oraz Krystyna Okulska.