Wychowanie Patriotyczne.
Listopad to jeden z tych miesięcy w roku, kiedy częściej niż kiedy indziej, myślimy o patriotyzmie, ojczyźnie, polskiej historii. A to za sprawą 11 listopada – Święta Niepodległości, które obchodzimy co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów. To nadchodzące święto jest doskonałą okazją, aby zastanowić się nad tym jak nauczyć nasze pociechy patriotyzmu – dumy z tego, że są Polakami – i jak obchodzić z nimi święta państwowe.
Jak ważne jest kształtowanie świadomości narodowej wśród dzieci  nie sposób ocenić. Nauka miłości do ojczyzny powinna być podstawą w każdym polskim domu. Patriotyzm, dzięki swoim odwołaniom do przeszłości, może pomóc najmłodszemu pokoleniu budować przyszłość – w poczuciu sprawiedliwości, docenianiu tego, co otrzymało i gdzie przyszło mu żyć. Istnieje wiele pomysłów na to, jak rodzice mogą uczyć swoje pociechy szacunku i miłości do narodowego dziedzictwa, a większość z nich nic nie kosztuje!
Zaznajamianie dzieci z patriotyzmem warto rozpocząć już od najwcześniejszych lat. Wspólne spędzanie czasu na rysowaniu, czytaniu polskich legend czy spacerach po okolicznych zabytkach jest prostą metodą, dzięki której dzieci w naturalny sposób poznają biało-czerwoną polską flagę, słowa i melodię Mazurka Dąbrowskiego czy ważne wydarzenia z polskiej historii i tradycji. Równie istotny jest przy tym udział w patriotycznych wydarzeniach – oficjalnych obchodach, marszach i paradach. W ich trakcie odbywają się często specjalne koncerty, festyny, spektakle czy historyczne rekonstrukcje, dzięki którym cała rodzina w niebanalny sposób może spędzić czas, a zdobywanie wiedzy z zakresu historii i kultury oprócz krzewienia patriotyzmu  staje się niecodzienną rozrywką. Rozmawiajmy z dziećmi o historii naszego kraju. W święta narodowe wywieszajmy flagi. Wytłumaczmy dlaczego nasza flaga ma kolor biało-czerwony, co symbolizuje i dlaczego tak ważne jest kultywowanie tej tradycji.
Pamiętajmy także, że kluczem do rozbudzenia w dziecku fascynacji polską kulturą i historią mogą stać się rodzinne wycieczki. Zwiedzajmy  okoliczne  muzea czy inne obiekty, które przybliżą naszym pociechom historię miejsca ich pochodzenie.

Źródło: www.dziennikzachodni.pl,
 www.everydayme.pl