Co na śniadanie dla ucznia?

Szkolne życie ucznia to klasówki, zadania domowe, zabawy podczas przerw i lekcje wychowania fizycznego. Skąd dzieci mają czerpać energię na te wszystkie aktywności? Odpowiedź jest prosta: ze śniadania!

Dzieci w wieku szkolnym muszą przede wszystkim jeść regularnie i nie pomijać żadnego
z posiłków. Najważniejszym z nich jest śniadanie. Zapewnia ono organizmowi 25% potrzebnej energii,  dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów, a dzięki temu pozwala na szybsze przetwarzanie informacji i  przyswajanie wiedzy.  Zmniejsza także ryzyko podatności na stres, poprawia nastrój i koncentrację oraz pomaga utrzymać dobrą kondycję i stałą wagę.

Dla uczniów  bardzo ważnym posiłkiem powinno być  również drugie śniadanie. Daje ono uczniom siłę, zapał do nauki i aktywności fizycznej.  Dzieci, które nie jedzą drugich śniadań w szkole są drażliwe, nerwowe i mają problemy z koncentracją oraz gorzej panują nad swoimi emocjami i zachowaniem. Zbyt długi post wpływa niekorzystnie na ich dobre samopoczucie w ciągu dnia, sprawia że dzieci zaczynają skarżyć się na bóle brzucha i głowy.

Zdaniem specjalistów, uczniowie, którzy nie mają ze sobą drugiego śniadania, często rekompensują sobie jego brak podjadaniem w ciągu dnia. Najczęściej wybierają łatwo niezdrowe, wysoko przetworzone przekąski takie, jak: chipsy ziemniaczane, tłuste pączki czy batoniki. Skutkiem takiej diety jest nie tylko nadwaga, ale też niedobory ważnych dla zdrowia składników odżywczych i ryzyko rozwoju szeregu groźnych chorób.

Co w takim razie musi pojawić się w jadłospisie uczniów, by dzieci mogły sprostać wszystkim obowiązkom?

Na śniadaniowym talerzu powinny znaleźć się produkty mleczne, takie jak: twaróg, jogurty, kefiry, pieczywo pełnoziarniste posmarowane dobrym tłuszczem roślinnym,  czy płatki zbożowe (niedosładzane!). Nie może zabraknąć także warzyw i owoców.

W roli drugiego śniadania doskonale sprawdzi się zdrowa kanapka. W jej składzie powinien znajdować się ser lub wędlina oraz obowiązkowo warzywa (np. sałata, plasterki ogórka, rzodkiewki lub pomidora). Kanapkę najlepiej przygotować na ciemnym pełnoziarnistym pieczywie, które ma więcej witamin z grupy B oraz błonnika. Kromkę należy posmarować dobrym tłuszczem roślinnym. Jego dodatek jest niezbędny, aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w składnikach kanapki.

Pomysły na pełnowartościowe śniadania oraz więcej informacji dot. zdrowego odżywiania znajdują się na stronie www.sniadaniowaklasa.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/SniadaniowaKlasa. Jest to portal ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadaniowa Klasa”, który promuje prawidłowe zasady zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania (w tym drugiego śniadania), jako podstawowego posiłku w ciągu dnia.

Na co zwracać uwagę przy przygotowaniu drugiego śniadania?

  1. Przygotowując kanapkę dla ucznia wybierajmy bogate w błonnik i składniki odżywcze pieczywo pełnoziarniste. Jest nie tylko zdrowsze, ale też daje dziecku więcej energii na cały dzień.
  2. Czytajmy etykiety, często chleb czy bułki, które wyglądają na pełnoziarniste, to tak naprawdę białe pieczywo z wysoko przetworzonego zboża, zabarwione karmelem.
  3. Pieczywo zawsze należy posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, ponieważ organizm człowieka sam go nie wytwarza. Powinniśmy jednak wybierać tłuszcze najlepszej jakości, wzbogacone o witaminy i o obniżonej kaloryczności, np. margarynę Śniadaniową.
  4. Ze względów praktycznych, kanapka przygotowana do szkoły nie powinna zawierać zbyt wielu składników, gdyż będzie się łatwo rozpadać i może pobrudzić książki
    w plecaku. Poza tym dziecko może mieć trudność, żeby ją ugryźć. To zaś może je skutecznie zniechęcić do jej zjedzenia.
  5. Unikajmy składników, które mają mocny zapach, np. sery pleśniowe, czosnek.
  6. Przygotowując kanapki dla dziecka starajmy się, aby były kolorowe i z pomysłem.
  7. Należy smarować tłuszczem roślinnym obie kromki składające się na kanapkę. Dzięki temu chleb się nie rozmoczy i nie rozpadnie do czasu długiej przerwy.

PRZYKŁADOWE PRZEPISY NA KAŻDY DZIEŃ TYGODNIA:

Poniedziałek: 2 kromki chleba pełnoziarnistego, posmarowane  Śniadaniową, dwa plasterki chudej wędliny, pokrojony w plasterki ogórek, jabłko

Wtorek: Bułka grahamka, posmarowana Śniadaniową, ser żółty, szczypiorek, mandarynka

Środa: 2 kromki chleba pełnoziarnistego, posmarowane Śniadaniową, serem mozzarella, plasterek pomidora, świeża lub suszona bazylia, jabłko.

Czwartek: Mała bagietka grahamka, posmarowana Śniadaniową, pasta twarogowa z tuńczykiem lub z rzodkiewka i szczypiorkiem, brzoskwinia lub kiwi.

Piątek: 2 kromki, posmarowane pasta z makreli, Pasta z makreli: 1/3 makreli, 1 łyżeczki Śniadaniowej, dobrze rozetrzeć.

Źródło:www.sniadaniowaklasa.pl/co-na-sniadanie-dla-ucznia/‎                                                                                   wyszukała M.Maćkowiak