150. ROCZNICZA POWSTANIA STYCZNIOWEGO – KRWAWA BITWA POD OLSZAKIEM .

Dnia 26 stycznia 2013 roku braliśmy udział w uroczystości uczczenia Bitwy pod Olszakiem – Olszowe – niedaleko Elektrowni Pątnów. W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego  na miejscu krwawej bitwy stanęły krzyże przypominające poległych tam Polaków i Rosjan. Poświęcili je wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie oraz Ieromonach Diomid z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Obecni byli również samorządowcy, regionaliści, delegacja z Briańska i mieszkańcy okolicznych miejscowości. W bitwie pod Olszakiem  rodacy pod dowództwem Kazimierza Mielęckiego walczyli o lepszy byt dla przyszłych pokoleń. Jak powiedział  Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie, który badał miejsce bitwy,  zginęło tam 8 Rosjan, a około 40 zostało rannych. Straty po stronie polskiej były podobne – 11 zabitych i kilkudziesięciu rannych. Dnia 22 marca 2013 roku w rocznicę bitwy zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa
i informacyjna.

Opracowanie i zdjęcia: A. Czechowska

img_4994_resize  img_4996_resize