{phocagallery view=category|categoryid=48|imageid=637|float=left|pluginlink=1}

Urodziny Misia

Najsłynniejszy miś na świecie, Kubuś Puchatek, zwany „misiem o bardzo małym rozumku” ukończy w tym roku 84 lata. Jego przygody zostały przetłumaczone na 40 języków świata, spisano je nawet w alfabecie Braille’a. Miłośnicy  Kubusia Puchatka i jego przyjaciół – Prosiaczka, Tygryska, Kangurzycy, osła Kłapouchego i Sowy Przemądrzałej – mogą odwiedzić drewniany most w lesie Ashdown w hrabstwie Sussex we wschodniej Anglii, w sąsiedztwie którego swego czasu mieszkał autor książki o nim – Alan Alexander Milne.

Słynny Most został otwarty i odrestaurowany dla turystów w 1979 roku przez syna pisarza, Christophera Robina Milne, któremu ojciec zresztą zadedykował historię filozofującego misia. Puchatek (w angielskim oryginale Winnie the Poch.) otrzymał imię po prawdziwym niedźwiedziu amerykańskim, który w latach 20. Jako postać literacka po raz pierwszy pojawił się w 1925 roku w opowiadaniu Niewłaściwy Gatunek Pszczół, opublikowanym w „London Evening News”. Z okazji urodzin Kubusia Puchatka większość szkół i przedszkoli na całym świecie obchodzi jego święto. W miejscowości Dorchester w Londynie urządzono targi pluszowych misiów.

 


oprac. mgr Marlena Bartosik