Napis : Bezpieczne ferie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie m.in. z województwa wielkopolskiego, przerwa w nauce potrwa do 28 stycznia 2022 r. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych.

Przypominamy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022 oraz Poradnik bezpiecznego wypoczynku – znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki na stronie internetowej:
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022 – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zachęcamy do spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny i odpowiedzialny ! Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki szczepieniom ochronnym. Szczepienia (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) są najbardziej skuteczną formą przeciwdziałania COVID-19 i najlepszym sposobem walki z pandemią COVID-19.

Szczepiąc najmłodszych, dbamy o bezpieczeństwo starszych i osób, które zmagają się z choro- bami przewlekłymi. Jednocześnie – troszczymy się o nasze dzieci, które również mogą przechodzić koronawirusa w sposób ciężki.

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Przypominamy o ciągle aktualnych zasadach:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Wietrzenie
  • Szczepienia ochronne.

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy i mieszkaniu. Podstawowe zasady higieny, m.in. mycie rąk, nabierają szczególnego znaczenia w trakcie pandemii (załącznik 2 – Instrukcja mycia rąk).

Kolejnym ważnym aspektem zdrowego stylu życia jest prawidłowe odżywianie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w opracowanych w 2021 r. zaleceniach wskazuje na potrzebę spożywania zróżnicowanej diety, w której obecne są świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, produkty z pełnego ziarna i produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja i mleko) WHO zaleca ponadto karmienie niemowląt piersią oraz wskazuje na potrzebę suplementacji diety w selen, cynk, witaminę C i D, ale wyłącznie w grupach ryzyka. W przypadku witaminy D zaleca przede wszystkim przebywanie na słońcu.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem zdrowia, jest jego aspekt psychiczny. W okresie pandemii Covid-19 obserwujemy zmiany w zakresie zdrowia psychicznego, głównie pod względem depresji i lęku, co jest bardzo niepokojące. Generalnie badania wskazują na znaczne odsetki młodych ludzi, którzy zmienili styl życia na bardziej antyzdrowotny. Oznacza to, że racjonalne jest prowadzenie działań z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej nastawionych na zmianę stylu życia na bardziej prozdrowotny. W szczególności ważny jest tu obszar aktywności fizycznej oraz wystarczającego czasu i dobrej jakości snu, który jest szczególnie ważny dla młodych ludzi.

Pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia spowodowały wiele zmian w stylu życia, funkcjonowaniu codziennym, i poziomie aktywności fizycznej. Bezruch, siedzący tryb życia, nauczanie zdalne niesie za sobą szereg powikłań zdrowotnych w większości układów organizmu człowieka. Nastąpiło wydłużenie czasu przebywania w pozycjach biernych, siedzących co ma znaczący wpływ na osłabienie . Według ekspertów, wdrażanie zasad zrównoważonego trybu życia istotnie oddziałuje na skuteczność walki z nadwagą i otyłością. Pandemia COVID-19 oznacza, że wielu z nas zostaje w domu i prowadzimy siedzący tryb życia. Ale w takim czasie bardzo ważne jest, aby ludzie w każdym wieku i o różnych umiejętnościach byli tak aktywni, jak to tylko możliwe. Kampania WHO’s ,,Bądź Aktywnym” ma na celu pomóc zadbać nam o aktywność fizyczną. Pamiętajmy – Wystarczy zrobić krótką przerwę od siedzenia, wykonując 3-4 minuty natężenia światła ruchu fizycznego, takich jak chodzenie lub rozciąganie, pomoże złagodzić mięśnie i poprawić krążenie krwi i aktywność mięśni. Regularna aktywność fizyczna może pomóc nam przetrwać ten trudny czas i nadać naszym dniom odmienności i pokonać rutynę. Jest to również dobre dla naszego zdrowia psychicznego – zmniejszenie ryzyka depresji, zaburzeń poznawczych i opóźnić wystąpienie demencji – i poprawić ogólne uczucia. Więcej informacji w załączeniu – załącznik 5.Ponadto czas wolny młodzieży sprzyja ryzykownym zachowaniom, dlatego pragniemy zwrócić uwagę na problem e-papierosów oraz dopalaczy. Liczymy, że dzieci i młodzież spędzą ten wolny czas bezpiecznie, odpowiedzialnie i mądrze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie życzy udanego , zdrowego zimowego wypoczynku !

Plakat przedstawia informacje o  złym wpływie e-papierosów.
Plakat przedstawia informacje o  złym wpływie e-papierosó
Plakat przedstawia informacje o  złym wpływie e-papierosów.
Plakat przedstawia informacje o  złym wpływie e-papierosó