Kilka przydatnych zasad, których przestrzeganie poprawi
bezpieczeństwo każdego rowerzysty

  1. Jadąc po ulicy nie daj się zepchnąć do krawędzi jezdni. Zachowuj taka odległość, która pozwoli wyminąć bez gwałtownego skrętu studzienkę kanalizacyjną lub kałużę.
  2. Skręcając zawczasu sygnalizuj manewr wyciągniętą ręką. Kierowcy muszą znać twoje zamiary. Przed zmianą pasa upewnij się dwa razy czy możesz to zrobić.
  3. Jadąc w mieście na rowerze bądź skoncentrowany. Zachowania pieszego czy kierowcy nigdy nie przewidzisz. Szczególnie uważaj, gdy po prawej stronie zaparkowane są samochody. W każdej chwili może jakiś wyjechać albo mogą zostać otwarte drzwi. Obserwuj również wyjazd z posesji czy parkingów. Kierowca zauważy wolno idącego pieszego, ale szybko jadącego po chodniku rowerzysty nie ma szans.
  4. Najlepiej jechać z taką prędkością, która pozwoli Tobie na w miarę szybkie zatrzymanie roweru. Większa prędkość rozwijaj tylko wtedy, gdy jesteś przekonany, że pozwalają na to warunki.
  5. Staraj się obserwować nawierzchnię drogi. Dziury w nawierzchni to prawdziwe niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczne dla rowerzysty są koleiny: zarówno pokonywane prostopadle jak i równolegle. Przy dużej prędkości jest to prawdziwe zagrożenie.
  6. Jadąc po ścieżce rowerowej zwracaj uwagę na pieszych. Piesi mają tendencję do niekontrolowanych wtargnięć na pas dla rowerów. Lepiej wcześniej ostrzec pieszego używając dzwonka niż na niego wpaść. Pamiętaj jednak, że na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo. Staraj się jadąc chodnikiem nie używać sygnałów dźwiękowych.
  7. Twój rower musi być sprawny. Musisz mieć pewność że masz sprawne hamulce, odpowiednie oświetlenie i ciśnienie w kołach. Jeżdżąc po zmroku zaopatrz się w jak najwięcej odblaskowych elementów. Zwykła odblaskowa opaska sprawi, że będziesz widoczny z daleka. Nie są to wymysły kodeksu drogowego- od tego może zależeć twoje życie.
  8. Jeśli możesz, nakładaj porządny kask. Urazy głowy to częsty rezultat upadku.
  9.  Najważniejszy jest rozsądek. Bądź rozważny jadąc na rowerze!Smile