Drodzy Rodzice !

 

Jeśli Mikołaj ma jeszcze problem z pomysłem na prezent dla Waszych pociech, może  skorzysta z tej propozycji ?

                      „Bajki ortograficzne”

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk

Format: 205×260 mm;
Liczba stron: 176;
Oprawa: Miękka;
ISBN: 978-83-62252-50-3
Wydawnictwo TELBIT 2011

Nowoczesna nauka ortografii

„Bajki ortograficzne” to najnowsza książka Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk. Ukazała się nakładem Wydawnictwa TELBIT. Jest to ciekawa podróż głównego bohatera książki – Chochlika Drukarskiego – do Królestwa Ortografii, w którym co rok mądry i sprawiedliwy król Ortograf Pierwszy organizuje Turniej Mistrzów. Chochlik zdecydował się na wyprawę, aby pokonać klątwę czarnoksiężnika Magabeusza, która spowodowała wielkie zamieszanie w Limanii, bo utracono wiedzę ortograficzną.

Bohater opuścił swoją ojczyznę, przeszedł przez Królestwo Stylistyki i Królestwo Gramatyki, żeby znaleźć się w Królestwie Ortografii. Zaprzyjaźnił się z kotem Mruczybajkiem. Razem zakradli się do tajemniczej komnaty, gdzie znaleźli komputer, którego ekran przybrawszy kształt leja wciągnął ich do swojego wnętrza, czyli do „Świata programów ortograficznych”. Każdy etap ich wędrówki był nie tylko zmianą miejsc, ale także podróżą po krainie wiedzy.

Jej posiadaczami byli: smok, sowa z Landu Magii, Gendolfin – Geniusz Kamienia, Alojzy Przypadek, Grubasek, Gucio, stworzonko w niebieskiej czapeczce i Pippi. Bohater otrzymywał od nich wybrane zasady pisowni oraz zestaw zadań do rozwiązania, który był przepustką do kolejnego programu. Pomagały mu także ptaki: kszyk (który znał plan zamku Bajdocji) i Gżegżółka (która doskonale orientowała się w Rubinowym Lesie oraz potrafiła czarować).

W „Bajkach ortograficznych” obok cudownej przestrzeni (Rubinowego Lasu czy też np. Komnaty Mądrości) funkcjonują miejsca rzeczywiste, czyli: szkoła i stadion. Interesujące są także środki transportu. Służą one do przemieszczania się w czasie i w przestrzeni. Natomiast magiczne przedmioty (jak, np.: kamyk i czerwone siedmiomilowe buty) autorka zaprezentowała na tle przedmiotów codziennego użytku. Chochlik Drukarski – jak każdy uczeń – korzystał z: kompasu, mapy i z dyktafonu. Miał też: notatki z lekcji ortografii, plecak i walizkę.

W książce Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk istotną rolę odgrywa również czas, który nie do końca został określony. Wspomniano Wielki Bieg Żurawi. Liczono dni i godziny, ale nie wymieniano dat. Czas wirtualny, gdy główny bohater wędrował po „Świecie programów ortograficznych”, autorka zestawiła z czasem realnym, kiedy odbiorca będzie poznawał przygody Chochlika i razem z nim będzie systematycznie poznawał reguły ortograficzne, a następnie rozwiąże ćwiczenia i test.

Sprawnie napisane przez Agnieszkę Nożyńską – Demianiuk „Bajki ortograficzne” spowodowały, że czyta się je z wielką przyjemnością. Fabuła pozwala na postawienie ich wśród klasycznych dzieł literatury dziecięcej. Oprócz walorów literackich (wspaniałej kompozycji, wartkiej akcji i ciekawej przestrzeni) w książce zostały zawarte uniwersalne wartości, które doprowadziły Chochlika do zwycięstwa w turnieju i do pokonania klątwy Magabeusza. Otóż w baśniowym świecie wykreowanym przez autorkę pieniądze nie miały znaczenia. Złote krążki według Bajdocji nie stanowiły źródła szczęścia, więc nie miała żadnego powodu, żeby rozpaczać po ich stracie. Dla bohaterów najważniejszymi wartościami były: wiedza, przyjaźń i pamięć. Bardzo ważne było również, żeby mieć marzenia i wytrwale dążyć do ich realizacji.

Odbiorca czytając „Bajki ortograficzne” znajdzie w niej zasady pisowni i zintegrowane ćwiczenia z fabułą książki, jak np.: wiersze autorki, bajeczka, którą Chochlik opowiedział Ówce, historyjka, którą Gendolfin podyktował Chochlikowi, list Chochlika do Maćka. Ponadto są także m.in.: teksty do uzupełnienia, krzyżówki, dyktanda, przysłowia i związki frazeologiczne. Autorka pragnie, aby czytelnik rozwijał swoje umiejętności pisania i dlatego zaprasza go w imieniu Gendolfina do opisania wyprawy Chochlika do Świata Spokojnych Jezior oraz proponuje mu dokończenie opowieści o Królestwie Geometrii, które pewnego dnia odwiedził Chochlik Drukarski.

Książka Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk to przykład nowoczesnej nauki zasad pisowni i bardzo dobry poradnik edukacyjny, łączący naukę ortografii z fabularną opowieścią dla dzieci. To pozycja doskonale spełniająca funkcje dydaktyczne, w której omawiane trudności ortograficzne wyróżnione innym kolorem czcionki bardzo ułatwiają zapamiętywanie. Natomiast piękne ilustracje Iwony Walaszek stanowią dopełnienie całości. Sprawiają, że książka jest niezwykle atrakcyjna również pod względem estetycznym. Szata graficzna niewątpliwie będzie przykuwała uwagę potencjalnego odbiorcy i przyczyni się do lepszego wyobrażenia sobie, jak wyglądał pokój Ówki czy też Rubinowy Las. Natomiast podróż z Chochlikiem po wirtualnym świecie będzie z pewnością interesującą propozycją na spędzanie wolnego czasu.

„Bajki ortograficzne” Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk to książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce, która będzie wspaniałym prezentem dla każdego dziecka, która może przydać się, gdy będziemy mieli jakieś wątpliwości podczas pisania trudnych wyrazów. Będzie stanowiła wielką pomoc zwłaszcza dla uczniów z dyslekcją i dysortografią. Warto też przypomnieć, że jej pierwsze wydanie w 2005 r. zyskało uznanie czytelników i otrzymało pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Małgorzata Urban
www.dyktanda.net