Ekologia to nie tylko sprzątanie czy segregacja. Ekologia- hasło znane każdemu, ale spójrzmy na to bardziej wszechstronnie. Otóż, jesteśmy EKO gdy wprowadzimy radykalny system działania w sensie zrównoważonego rozwoju. Kultura człowieka w danym środowisku kształtuje się na bazie nawyków i oddziaływań na przestrzeni całego życia, w domu, szkole, grupie środowiskowej i różnych interakcjach. Wybór zaś  kierunku rozwoju zależy od nas, rodziców i nauczycieli. W dalszej kolejności wybór trendów i postaw należy bezpośrednio do danego człowieka, ale baza czyli kształtowanie od podstaw eko rozwoju zmierza w kierunku zdrowia, oszczędzania, estetyki, a to już aspekt etycznej postawy.

•  Jesteśmy eko, gdy potrafimy adoptować się do zmian w środowisku, np. nie zaśmiecamy i zatruwamy.
  • Jesteśmy eko, gdy umiemy dokonać wyboru ( być czy mieć, np. jechać wygodnie autem czy wybrać napęd własnych mięśni- rower i hartować ciało).
  •  Jesteśmy eko, gdy szanujemy i dbamy o przyrodę, np. sprzątamy odchody po własnym pupilu-psie, a nie zostawiamy na trawnikach, aby rozkładały się i niszczyły roślinność wokół nas.
  •  Jesteśmy eko, gdy aktywizujemy się w wolnej chwili, np. wprawiamy w ruch nasze ciało- uprawiamy sporty wg naszych upodobań, a nie siedzimy i klikamy na potęgę wirtualnymi sprzętami.
  • Jesteśmy eko, gdy segregujemy do ponownej przeróbki odpady.

Stan środowiska naturalnego wkroczył w fazę krytyczna, ekolodzy alarmują, że przekroczyliśmy wręcz punkt krytyczny i mamy już tego efekty, które nie jesteśmy w stanie powstrzymać, np. globalne ocieplenie, malejące zasoby wody, katastrofy czy anomalie,  ginące gat. zwierząt. Od nas, od każdego człowieka zależy w jakim stanie będzie środowisko dziś i jutro, bo skoro wszystko zatrujemy wokół nas to zginie też, a przede wszystkim człowiek. Oddychając w zatrutej aurze nie będziemy funkcjonować w pełni efektywnie, ołów i pierwiastki radioaktywne uszkodzą komórki każdego człowieka.

Dołóżmy zatem wysiłku w kierunku rozwoju ekologicznego czyli ochrony środowiska  i człowieka, a nie wyłącznie sprzątania i segregacji.

Nasze działania widoczne można zobaczyć tutaj: