{phocagallery view=category|categoryid=515|imageid=6633|float=left|pluginlink=1}We wtorek klasa 2 miała niecodziennego gościa na lekcji muzyki, a mianowicie – trąbkę. To Agatka przyniosła instrument do klasy i opowiedziała o nauce gry, wyjaśniła jak należy dąć, by wydobyć dźwięk. Zademonstrowała kilka melodii, które już potrafi zagrać.  Klasa mogła obejrzeć trąbkę, poznać jej budowę i brzmienie, wysłuchać jak należy o nią  dbać. Przyjemna była nauka piosenki „Trąbka gra” w towarzystwie instrumentu.
Ciekawostki
Trąbka gra najwyższe dźwięki z całej rodziny instrumentów dętych blaszanych. Brzmi jasno i donośnie i jest najważniejszym instrumentem z całej grupy.
Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków. Wentyle to specjalne zawory, które włączają lub wyłączają w instrumencie dodatkowe rurki przedłużające słup powietrza. W orkiestrze są zwykle 2-4 trąbki. Instrument ten jest także powszechnie stosowany w orkiestrach dętych i w jazzie. Historia trąbki jest bardzo stara, gdyż używano jej od wielu tysięcy lat. Najstarsze trąbki znajdujemy na rysunkach starożytnych Egipcjan, a dwie zostały nawet znalezione w grobowcu faraona Tutenchamona: jedna zrobiona ze srebra a druga z brązu. Pierwotnie trąbki używane były do celów wojskowych i wykorzystywane na przykład podczas bitew (razem z bębnami), grano na nich rozmaite sygnały i fanfary. Dopiero w XVII wieku weszły do muzyki artystycznej. Pierwsze trąbki wytwarzano także z rogów zwierząt, kości słoniowej, drewna a nawet z morskich muszli. W okresie baroku trębacze bywali prawdziwymi gwiazdami, było ich niewielu i byli dobrze opłacani za wirtuozowską grę. Pisali dla nich utwory m. in. Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Haendel i angielski kompozytor Henry Purcel
Więcej na stronie:
www.muzykotekaszkolna.pl/1511-wiedza/1521-instrumenty/141-dete-blaszane/142-trabka#sthash.3lYMHZG6.dpuf

Opr. i zdj.: M. Maćkowiak