J U T R O P E R A

20 stycznia już po raz trzeci uczestniczyłyśmy w szkoleniu (M. Radke, M. Maćkowiak) w ramach projektu JutrOpera .

W tym roku – po dwóch edycjach – operowej i baletowej nadszedł  czas na symfoniczną. Pomysłodawcami tego programu edukacyjnego są Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu  i Fundacja JutrOpera  . Program jest adresowany do uczniów i nauczycieli szkół województwa wielkopolskiego. Składa się z trzech ścieżek edukacyjnych:
1. operowa
– cykl spotkań poświęconych poznaniu dzieła operowego .Cykl zakończony był spektaklem operowym Don Pasquale
2. baletowa – cykl spotkań poświęconych sztuce baletowej, zakończony spektaklem La Sylphide;
3. symfoniczna – cykl spotkań poświęconych muzyce symfonicznej, adresowany do uczestników edycji operowej i baletowej z poprzednich lat, zakończony spektaklem Stworzenie świata Josepha Haydna.

Nad programem patronat honorowy objął
Wielkopolski Kurator Oświaty Pani Elżbieta Walkowiak.

W czerwcu jesteśmy zaproszeni na wyjątkowe przedstawienie Josepha Haydna  Stworzenie świata (Die Schöpfung)

Przez wielu krytyków uznawane za arcydzieło oratorium Stworzenie świata (Die Schöpfung) Josepha Haydna powstawało w latach 1796-1798. Inspiracją dla kompozytora był biblijny opis powstania świata zaczerpnięty z Księgi Rodzaju, Księga Psalmów oraz poemat Johna Miltona Wygnanie z raju.

Rozpisane na orkiestrę, chór i solistów dzieło otrzymało na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu wersję choreograficzną stworzoną przez jednego najwybitniejszych niemieckich choreografów końca XX wieku – Uwe Scholtza. Przekazu choreograficznego dokonali Montserrat León oraz Giovanni Di Palma, soliści baletu Uwe Scholtza w Lipsku. Warto podkreślić, iż poznańska wersja Stworzenia świata to pierwsza realizacja choreografii Scholtza w Polsce.
Dla uczestników projektu Jutropera Stworzenie świata to najlepszy przykład, aby pokazać, w jaki sposób muzyka przekłada doskonale znaną historię, w jaki sposób współistnieje z innymi dziedzinami sztuki oraz łączy różne elementy – słowo, dźwięk, taniec.

Małgorzata Radke

Magdalena Maćkowiak

________________

Źródło: informacje na temat spektaklu zaczerpnięto ze strony Teatru Wielkiego w Poznaniu